Հայաստանը պետք է ձեռնարկի բոլոր քայլերը, որպեսզի Արցախը դառնա բանակցային կողմ, քանի որ ոչ ոք իրավասու չէ ներկայանալ նրա անունից։ Փետրվարի 1-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղն առանձին, անկախ հանրապետություն է, որը ձեւավորվել է նույն ժամանակաշրջանում, ինչ որ Հայաստանի Հանրապետությունը։ Արցախն օրինական հանրապետություն է, եւ եթե որեւէ մեկը հանդես է գալիս նրա անունից, նշանակում է, որ յուրացնում է վերջինիս իրավունքները»,- համոզմունք հայտնեց պատգամավորը։
Անդրադառնալով հակամարտության կարգավորման շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից իրականացվող աշխատանքներին՝ Փոստանջյանը նկատեց, որ պետք է կենտրոնանալ ոչ թ այն մտքի վրա, սպառե՞լ է իրեն այդ կառույցը, թե՝ ոչ, այլ այն գաղափարի, թե սպառվե՞լ է արդյոք հայկական կողմի դիվանագիտությունը։ «Եթե Արցախը դուրս է մղվել բանակցային գործընթացից, ապա այո, Մինսկի խումբն արդյունավետ չի աշխատում»,- նկատեց պատգամավորը։
Նրա խոսքով, «Ժառանգությունն» այսօր էլ պնդում է, որ ԼՂՀ-ն ճանաչելու համար ուշ չէ, ավելին, դա պետք է անել օր առաջ։ «Մենք չպետք է վախենանք մի քանի հայկական պետություն ունենալու մտքից»,- եզրափակեց Փոստանջյանը։
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման վերաբերյալ «Ժառանգություն» կուսակցության կողմից Ազգային ժողով ներկայացված նախագծի մասով 2010 թվականի դեկտեմբերի 9-ին քվորում չէր ապահովվել եւ որոշում չէր ընդունվել։

Армения должна сделать все возможное для того, чтобы Арцах (Нагорный Карабах) стал стороной переговоров, так как никто не уполномочен говорить за него. Об этом сегодня, 1 февраля, на пресс-конференции заявила депутат парламента Армении от партии «Наследие» Заруи Постанджян.
«Нагорный Карабах является отдельным, независимым государством, сформированным практически одновременно с Арменией. Арцах – законное государство, и если кто-то берется говорить от его имени, значит этот кто-то присваивает себе его права», - выразила убеждение депутат.
Касаясь работы Минской группы ОБСЕ в рамках урегулирования нагорно-карабахского конфликта Постанджян отметила, что нужно сконцентрироваться не на том, исчерпал ли себя этот орган, а на том, не исчерпала ли себя армянская дипломатия. «Если Арцах выпал из процесса переговоров, в таком случае да, Минская группа ОБСЕ работает неэффективно» ,  - отметила Постанджян.
По ее словам, «Наследие» и сегодня утверждает, что не поздно признать независимость НКР, более того, это надо сделать как можно быстрее. «Мы не должны бояться мысли о том, что можем иметь несколько армянских государств», - заключила депутат парламентской фракции «Наследие».
Отметим, что по части проекта признания независимости НКР, который партия «Наследие» 9 декабря представила в парламент Армении, кворум не был обеспечен и решение принято не было.