Հայաստանում 2010 թ. վերջում կար մոտ 80 հազ. գործազուրկ՝ տնտեսապես ակտիվ բնակչության 6,9 տոկոսը։ Այդ մասին այսօր՝ փետրվարի 1-ին մամուլի ասուլիսում ասաց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը։
Նշենք, որ 2009 թ. վերջի դրությամբ Հայաստանում գրանցված էր մոտ 85 հազ. գործազուրկ՝ կամ տնտեսապես ակտիվ բնակչության 7,6 տոկոսը։
Սակայն նշենք, որ Հայաստանը դեռ չի վերականգնել նախաճգնաժամային 2008 թ. զբաղվածության մակարդակը, երբ պաշտոնապես գրանցված գործազուրկների թիվը մոտ 75 հազար էր։
Գործազուրկների թվի նվազումը 2010 թ. Ս. Հարությունյանը բացատրեց նրանով, որ տնտեսական իրավիճակը բարելավվել է, չկան զանգվածային կրճատման այն երեւույթները, որ առկա էին 2009 թ.։ Սակայն գործակալության պետը նաեւ խոստովանեց, որ իրական գործազրկությունը դեռեւս բարձր մակարդակ ունի։
Վերջին հետազոտությունն այս առումով կատարվել է 2009 թ. եւ հարցումները ցույց են տվել, որ իրական գործազրկության մակարդակը 27,5 տոկոս է։ Դրանք այն մարդիկ են, որ հարցմանը նախորդող չորս շաբաթների ընթացքում աշխատանք չեն ունեցել, փնտրում են աշխատանք եւ պատրաստ են առաջիկա 2 շաբաթների ընթացքում տեղավորվել աշխատանքի։

В Армении к концу 2010 года было зарегистрировано около 80 тыс. безработных, что составляет 6,9% экономически активного населения страны. Об этом на пресс-конференции 1 февраля заявила начальник агентства «Государственная служба занятости» Министерства труда и социальных вопросов Армении Сона Арутюнян.
Отметим, что в конце 2009 года эта цифра составляла около 80 тыс. человек, что тогда составляло 7,5% экономически активного населения страны. Однако Армения еще не вернулась к докризисному показателю, когда было зарегистрировано около 75 тыс. безработных.
Уменьшение количества безработных в 2010 году Арутюнян объяснила тем, что экономическая ситуация поправилась, нет тех массовых сокращений, которые наблюдались в 2009 году. Однако начальник агентства «Государственная служба занятости» признала, что реальное число безработных все еще велико.
Последнее исследование в этом плане было проведено в 2009 году. Опросы показали, что реальная безработица достигает 27,5%. Это те люди, которые не имели работы еще за 4 недели до момента опроса, ищут ее и готовы в ближайшие 2 недели трудоустроиться.