Պրոպագանդան եւ մանիպուլյացիան նոր բան չեն, սակայն սոցիալական ցանցերը թույլ են տալիս դա անել չափազանց օպերատիվ կերպով՝ ավելի քիչ ռեսուրսներ օգտագործելով եւ թաքցնելով ինքնությունը: Այս մասին օգոստոսի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց մեդիա փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
Փաստորեն, ըստ փորձագետի, այս կամ այն հարցի վերաբերյալ հայ հասարակության եւ նրա կարծիքի վրա կարելի է լրջորեն ազդել՝ ընդ որում, նվազագույն ռեսուրսներ օգտագործելով: «Քանի որ մի քանի հոգուց բաղկացած փոքր խումբ իր փոքր բյուջեով կարող է ապատեղեկատվություն տարածել, ընդ որում՝ մեծ քանակությամբ: Սա կարող է լինել մանիպուլյատիվ բնույթի տեղեկատվություն: Եվ շատ դեպքերում, նույնիսկ հակամիջոցների կիրառումը, որոնք կարող են բավականին տպավորիչ լինել, ցանկալի արդյունք չեն տա»,- պարզաբանեց Մարտիրոսյանը:
Սա, ըստ մեդիա փորձագետի, կապված է այն հանգամանքի հետ, որ ապատեղեկատվությունը, հատկապես սկանդալային բնույթի, տարածվում է ավելի արագ եւ «ավելի որակով», քան դրան հետեւող հերքումը, քանի որ այն պակաս հետաքրքիր է հասարակության:
Մարտիրոսյանը նաեւ կարծում է, որ Հայաստանում արդեն կա մի քանի խումբ կա, որոնք հետաքրքրված են սոցիալական ցանցերի միջոցով հասարակական գիտակցության մանիպուլացմամբ:
«Լինելով համաշխարհային սարդոստայնի մի մաս՝ մենք ակտիվորեն մասնակցում ենք այս ամենին: Հասարկությունը ներգրավվում է այս գործընթացներում որպես անգիտակից, բայց բավականին ակտիվ մասնակից: Իհարկե, այս ամենը շատ վտանգավոր է, քանի որ միայն Facebook-ում Հայաստանից 1 մլն 200 հազար ակտիվ բաժանորդ կա: Մենք նույնիսկ կարող ենք ասել, որ դա գրեթե մեր ողջ հասարակությունն է»,- եզրափակեց փորձագետը` նշելով, որ դա բավական վտանգավոր սպառնալիք է հասարակության համար, քանի որ նման հանգամանքներում կարելի է շատ հեշտ ապակայունացնել իրավիճակը երկրում:

Пропаганда и манипуляции не являются чем-то новым, но соцсети позволяют делать это крайне оперативно, используя меньшее количество ресурсов, скрывая при этом личность. Об этом на встрече с журналистами 22 августа заявил медиа-эксперт Самвел Мартиросян.
По факту выходит, что, по мнению эксперта, на армянское общество и его мнение по тому или иному вопросу можно очень серьезно повлиять, задействовав при этом наименьшее количество ресурсов. «Потому что маленькая группа, состоящая всего из нескольких человек, и имеющая маленький бюджет, может распространять дезинформацию, причем в большом количестве. Это может быть и информация манипуляторного характера. И, во многих случаях, даже применение контрсредств, которые могут быть и весьма внушительными, не принесут желаемого эффекта», - пояснил Мартиросян.
Это, как заметил медиа-эксперт, связанно с тем, что дезинформация, особенно скандального свойства, распространяется быстрее и «качественнее», чем ее последующее опровержение, поскольку она менее интересна общественности.
Мартиросян также считает, что в Армении уже есть несколько групп, которые заинтересованы в манипуляции общественным сознанием через социальные сети.
«Являясь частью всемирной паутины, мы активно во всем этом участвуем. Общественность привлекается к данным процессам как неосознанный, но довольно активный участник. Конечно, это все очень опасно, поскольку только в Facebook из Армении есть 1миллион 200 тысяч активных подписчиков. Мы можем даже сказать, что это практически вся наша общественность», - заключил эксперт, отметив, что это представляет довольно существенную угрозу для самого общества, поскольку при таких обстоятельствах можно очень просто дестабилизировать ситуацию в стране.