Այսօր հիշարժան օր է հայ–չինական հարաբերությունների պատմության համար։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 22–ին Հայ–չինական բարեկամության դպրոցի բացման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ–ում Չինաստանի դեսպան Թիան Էրլուն (ֆոտոռեպորտաժ)։
Նա ուրախությամբ նշել է, որ բարեկամության դպրոցի շենքի շինարարությունը բարեհաջող ավարտվել է, իսկ շինարարությունն իրականացվել է Չինաստանի անհատույց օգնությամբ. «Չինարենի խորացված ուսուցման դպրոցը կարեւոր է երկու երկրների միջեւ հումանիտար կապերի ամրապնդման տեսանկյունից»,–հայտարարել է դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ շինարարությունը 15 ամիս է ձգվել, իսկ դա վկայությունն է այն բանի, որ չինացի բանվորները աշխատում են օր ու գիշեր, որ կառուցեն ժամանակակից շինություն։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել շինարարներին, Կրթության եւ գիտության նախարարությանը եւ Երեւանի քաղաքապետարանին։ «Չնայած մեր երկրները միմյանից տարածքներով շատ հեռու են, սակայն նրանք հայտնի են իրենց հարուստ մշակույթով, մենք շատ ընդհանրություններ ունենք ավանդույթների տեսանկյունից»,–նշել է դեսպանը։
Թիան Էրլուն շեշտել է այն ուշադրությունը, որ ՀՀ կառավարությունն հատկացնում է կրթության ոլորտի զարգացմանը եւ հայ–չինական համագործակցությանը։
Նա հայտարարել է, որ ՀՀ–ում չինարեն սովորողների քանակը աճում է եւ տասնյակ երիտասարդներ ամեն տարի կրթություն են ստանում Չինաստանում երկրի կառավարության կողմից տրամադրվող կրթաթոշակների հաշվին։

Сегодня памятный день в истории двусторонних отношений Армении и Китая. Об этом в ходе открытия Армяно-китайской школы дружбы 22 августа заявил посол Китая в Армении Тянь Эрлун (фоторепортаж).
Он с радостью отметил, что благополучно завершилось строительство здания школы дружбы, которое было возведено при безвозмездной поддержке Китая. «Школа с углубленным изучением китайского языка важна с точки зрения укрепления гуманитарных связей между двумя странами»,- заявил посол.
По его словам, строительство длилось 15 месяцев, и он сам был свидетелем того, как китайские рабочие трудятся днем и ночью для того, чтобы построить современное здание.
Посол поблагодарил строителей, Министерство образования и науки и мэрию Еревана. «Хотя наши страны находятся на большом расстоянии друг от друга, они известны богатой культурой, и у нас много общего с точки зрения традиций»,- отметил Эрлун.
Посол Китая подчеркнул внимание, которое правительство Армении уделяет развитию сферы образования и сотрудничеству Армении и Китая.
Тянь Эрлун заявил, что число изучающих китайский язык в Армении растет, и также десятки молодых людей каждый год получают образование в Китае с помощью стипендий от правительства этой страны.