Կառավարությունն իր այսօրվա օգոստոսի 23-ի նիստում հավանություն տվեց «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքին, որով նախատեսվում է օրենքով սահմանված ոռոգման նպատակով Սեւանա լճից 2018 թվականի բացթողման 170 մլն խմ չափաքանակը դարձնել մինչեւ 210 մլն խմ:
Նախագծի քննարկման սկզբում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց.
«Սա, երեւի մեր կառավարության օրակարգում երբեւէ եղած ամենաանցանկալի հարցերից է: Կառավարությունը երեւի ամիս ու կես մի քանի անգամ տարբեր ֆորմատներով քննարկել է այն իրավիճակը, որ ստեղծվել է ոռոգման համակարգում, եւ մենք խնդիր ու քաղաքական դիրքորոշում ունեինք ամեն ինչ անել, որ Սեւանա լճից հավելյալ ջրառ իրականացնելու անհրաժեշտություն չառաջանա ու հարցերը լուծվեն առանց նման որոշման:
Շատ բուռն քննարկումներ եղան, որից պարզ դարձավ, որ կա ռեալ ռիսկ, որ մենք կարող ենք գյուղատնտեսության համար բարդ ու փակուղային իրավիճակ ստեղծել»:
Փաշինյանը նշեց, որ այս վիճակը փակուղային է նաեւ իշխանությունների քաղաքական համոզմունքի տեսանկյունից, որ Սեւանա լճին չի կարելի վերաբերվել որպես ջրի տարա. «Ցավոք, մեր ոռոգման համակարգի գործունեությունը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում եւ մենք պետք է անպայման այդ հարցերի պատասխանները ստանանք: Պետք է հասկանանք, թե ինչքանով է իրականությանը համապատասխանում, ինչպես մամուլում սիրում են շրջանառել, Հայաստանում «ջրային մաֆիայի» գոյությունը: Եթե այդպես է՝ միանշանակ է, որ այդ «ջրային մաֆիան» պետք է շատ արագ կապիտուլյացիայի ենթարկվի», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

The government of Armenia on Thursday approved the draft on making additions to the law on approving the programs toward the restoration, preservation, reproduction, and use of the ecosystem of Lake Sevan.
In accordance with this draft, the amount of water to be released from the lake for irrigation purposes in 2018 is expected to increase from 170 million cubic meters to up to 210 million cubic meters.
“There were very heated discussions, from which it became clear that there is a real risk that we could create a complicated and deadlock situation for [Armenia’s] agriculture,” Prime Minister Nikol Pashinyan said, in particular, during the debates on this draft.
In addition, he noted that this situation was at an impasse also due to the authorities’ political conviction that Lake Sevan cannot be treated as a “water container.”
“We need to find out to what extent the existence of a ‘water mafia’—as the press loves to circulate—in Armenia corresponds to reality,” Pashinyan added. “If this is so, it’s unequivocal that this ‘water mafia’ shall be very quickly subjected to capitulation.”