Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում դեմոկրատները պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյին խնդրել են տրամադրել Հելսինկիում ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի նախագահների հանդիպումից թարգմանչի գրառումները եւ այլ նյութեր:
Հանդիպման ընթացքում Դոնալդ Թրամփը եւ Վլադիմիր Պուտինը թարգմանիչների ներկայությամբ մոտ 2 ժամ զրուցել են: Սպիտակ տունը այդ զրույցի մանրամասները չի հաղորդել:
Պետդեպարտամենտին ուղղված նամակում Միջազգային հարցերով կոմիտեի գլխավոր դեմոկրատ, սենատոր Բոբ Մենենդեսը եւ սենատոր Ժաննա Շահինը հայտարարել են, որ իրավիճակը «Կոնգրեսի հրատապ վերահսկողություն է պահանջում»:
«Ռուս պաշտոնյաները օգտվել են Սպիտակ տան հաղորդագրության բացակայությունից եւ տարածել են սեփական, հավանաբար կեղծ տեղեկություններն այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել այդ մասնավոր հանդիպման ժամանակ», - գրել են սենատորները:

Democrats on the Senate Foreign Relations Committee are asking Secretary of State Mike Pompeo to provide the panel with the interpreter’s notes and other materials from President Donald Trump’s Helsinki summit with Russian President Vladimir Putin.
Trump and Putin had met privately for more than two hours with only interpreters present. The White House, however, has not provided information on what was said.
In a letter sent to the State Department, the Foreign Relations Committee’s top Democrat, Sen. Bob Menendez, and Sen. Jeanne Shaheen, who also sits on the committee, said the situation requires “urgent congressional oversight.”
“Russian officials have taken advantage of the lack of communication by the White House to circulate their own, possibly false, readouts of what occurred in this private meeting,” the senators wrote.