Գազի գնի վերաբերյալ հայ-ռուսական հարաբերություններում որեւէ լարվածություն չկա, եւ կարծում եմ՝ չի լինի։ Այսպիսի տեսակետ օգոստոսի 29-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե հայ-ռուսական հարաբերությունների լարված իրավիճակը կարող է ազդել գազի գնի վրա:
Նա հավելեց, 2018 թվականին կլրանա ռուսական բնական գազի մատակարարման համաձայնագրի ժամկետը. «Բնական է՝ բանակցություններ կսկսվեն եւ հայկական կառավարությունն ամեն ինչ անելու է, որ գազը ավելի ցածր սակագնով ստանաքն»։
Անդրադառնալով իրանական կողմի հետ բանակցություններին էլեկտրաէներգիան գազի հետ Իրանի հետ բարտերով փոխանակելու շուրջ՝ Արթուր Գրիգորյանը հայտնեց, որ Իրանի էներգետիկայի նախարարի հետ ունեցել են մի շարք քննարկումներ եւ հարց է բարձրացվել իրանական կողմից հնարավոր էժան տարբերակով գազի վաճառքի մասին:
«Մեր կողմից մեր քայլն արել ենք, որ մեզ գազի գնի մասով առաջարկություն տան, առայժմ չունենք այդ առաջարկությունը, բայց ամենօրյա ռեժիմով համագործակցության մեջ ենք, քանի որ էլեկտրաէներգիայի դիմաց գազ ենք ներկրում, եւ կարծում եմ՝ շուտով կունենանք վերջնական հայտարարված գինը, որը համեմատության մեջ կլինի ռուսական գազի գնի հետ»,-ասաց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է գազի գինը սահմանին եւ սպառողին բոլորովին այլ գնով հասնելու խնդրին, նախարարն ասաց. «ՀՀ-ում գազը սահմանի վա ձեռք է բերում 150 դոլարով, եւ ՀՀ ներսում վաճառք է իրականացնում միջինացված շուրջ 255 դոլար, եւ դրանից 47 դոլարը ավելացրած արժեքի հարկն է: Նա նշեց, որ գազի սպառողների շուրջ հինգ օղակ ունենք  եւ սպառողը վերջին օղակն է։ Պետք է հաշվենք նաեւ ծախսերը, որ հազար խորանարդ մետր գազի համար նախատեսված ծախսը կազմում է շուրջ հիսուն տոկոս: Չեմ կարող ասել՝ հիմնավոր է, թե ոչ,  Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դրա պատասխանը պետք է տա»,–եզրափակեց նա։

Напряженности между Арменией и Россией вокруг газовых тарифов нет и думаю, что не будет. Такое мнение на пресс-конференции 29 августа выразил министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Артур Григорян, отвечая на вопрос о том, насколько повлияет напряженность отношений между Арменией и Россией на тарифы на газ.
Он напомнил, что в 2018 году завершается контракт на поставку в Армению российского природного газа. «Естественно начнутся переговоры, и армянское правительство сделает все возможное, чтобы получить газ по более низкому тарифу»,- отметил министр.
Касательно переговоров с иранской стороной в рамках бартерного обмена с Ираном газа на электричество, Артур Григорян отметил, что вопрос о поставках более дешевого иранского газа в Армению обсуждался с министром энергетики Ирана.
«Армения сделала свой шаг, но с иранской стороны не поступало соответствующих предложений. Мы с Ираном сотрудничаем в ежедневном режиме в рамках бартерного соглашения, и думаю, что вскоре будет объявлена конечная цена на иранский газ, которая будет соразмерна российским тарифам», - сказал Артур Григорян.
Касательно двукратной разницы между тарифами на газ на границе и тарифами, действующими для армянских потребителей внутри страны, министр отметил: «На границе газ продается Армении по цене $150 за 1 тыс. куб.м, а потребителям- $255 за 1 тыс. куб.м в среднем, из коих $47 –НДС. Мы имеем 5 звеньев потребителей, и газ продается населению по самой высокой цене, поскольку оно является последним звеном. К тому же надо учитывать затраты на поставку газа, которые за 1 тыс кубометров составляют порядка 50%. А насколько они оправданы, может ответить Комиссия по регулированию общественных услуг», - отметил министр.