ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցը պետք է որոշեն հակամարտության կարգավորման գործում անմիջապես ներգրավված կողմերը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով  Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հայտարարությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն աջակցելու Բեռլինի պատրաստակամության մասին։
«Այս ամենը պետք է արվի՝ հասկանալով առկա ձեւաչափերի աշխատանքի արդյունավետությունը։ Այդ գործոնների ամբողջության մեջ պետք է դիտարկել նման հայտարարությունները»,–ասել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ Երեւանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Մերկելը հայտարարել էր, որ Գերմանիան պատրաստ է աջակցել ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը եւ որոշակի պատասխանատվություն վերցնել իր վրա։

Карабахский вопрос должны решать страны, непосредственно вовлеченные в урегулирование. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, прокомментировав заявление канцлера ФРГ Ангелы Меркель о готовности Берлина способствовать урегулированию карабахского конфликта.
«И все это должно делаться с пониманием эффективности работы существующих форматов. В совокупности этих факторов нужно рассматривать подобные заявления», — сказала представитель внешнеполитического ведомства.
Напомним, на прошлой неделе Меркель в Ереване на совместной пресс-конференции с премьером Армении Николом Пашиняном отметила, что Германия готова взять на себя ответственность за урегулирование конфликта вокруг Нагорного Карабаха.