Ոստիկաններն ուկրաինացի երաժիշտների հետ տարել են նաեւ եղբորս, որը նրանց հետ կապ չուներ։ Այս մասին  NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց Հյուսիսային պողոտայի նկարիչներից մեկը, որը չցանկացավ ներկայանալ։
NEWS.am–ի զրուցակցի խոսքով՝ իր եղբայրն ընդամենը երաժիշտների կողքով էր անցնում, երբ նրանց ու ոստիկանների միջեւ այդ դեպքը տեղի ունեցավ։ «Մի քանի ժամ անց նրան բաց են թողել։ Խնդիրները լուծելու փոխարեն ոստիկանները ձերբակալում են անմեղ մարդկանց»,–ասաց նկարիչը։ Նրա խոսքով՝ իրավապահ մարմինների նման աշխատելաոճը չի կարող լուծել Հյուսիսային պողոտայում ձեւավորված խնդիրները։
«Օրենքը, որով արգելվում է աղմուկը 23։00–ից հետո, Հյուսիսային պողոտայում չի գործում։ Այստեղ այլ մոտեցում է անհրաժեշտ, օրինակ՝ մի երաժշտին արգելել մի տեղում կես ժամից ավելի նվագել։ Հատկապես, եթե ոչ բոլոր երաժիշտներն են, որ գալիս են Հյուսիսային պողոտա, տաղանդավոր։ Երբեմն նրանց ուղղակի անհնար է լսել, իսկ եթե նրանց միանում են նաեւ մարդիկ, որոնք իրենց հետ բերում են ձայնաուժեղացման կայաններ, ցանկություն է առաջանում փախչել»,–բողոքել է մեր զրուցակիցը։
Մեկ այլ՝ Հյուսիսային պողոտայում խաղալիքներ վաճառող զրուցակիցը, որը նույնպես չցանկացավ հրապարակել իր անունը, նշեց, որ երաժիշտները առանձնապես չեն անհանգստացնում Հյուսիսային պողոտայում մարդկանց, խնդիրն այն է, որ նրանք այնտեղ չափազանց շատ են։
«Զբոսաշրջիկներին դուր է գալիս Հյուսիսային պողոտայում հնչող ազգային երաժշտությունը եւ հատուկ դրա համար են գալիս այստեղ, որ հաղորդակցվեն հայկական երաժշտության հետ»,–նկատեց նա։
Խաղալիքներ վաճառող տղամարդը հավելեց, որ վաճառողների, որոնց նույնպես արգելվում է գործունեություն ծավալել Հյուսիսային պողոտայում, ու երաժիշտների միջեւ հարաբերությունները բավականին ջերմ են։ Նրանք միշտ օգնում են միմյանց, եթե պետք է փող մանրել։
Սրինգ նվագող տարեց երաժիշտը իր հերթին նշեց, որ ոստիկանությունը առանձնապես չի անհանգստացնում Հյուսիսային պողոտայի երաժիշտներին, միայն նկատողություն են անում այն դեպքում, երբ երաժշտությունը շատ բարձր է լինում։ Նույնը վերաբերում է նաեւ Հյուսիսային պողոտայի բնակիչներին, նրանց նյարդայնացնում է չափից դուրս բարձր երաժշտությունը, իսկ ցածր երաժշտությունը, օրինակ, սրինգի երաժշտությունը չի անհանգտացնում։
Ոստիկանությունից էլ այս առնչությամբ հայտնել են, որ օգոստոսի 29-ին՝ ժամը 21:30-ին, ոստիկանության ծառայողները Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 175 հոդվածի (հասարակական վայրերում ոգելից խմիչքներ օգտագործելը կամ ոչ սթափ վիճակում հայտնվելը) հիմքով Հյուսիսային պողոտայում վարչական ձերբակալման են ենթարկել Ուկրաինայի Հանրապետության 2 քաղաքացու ու բերել ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին: Նրանց նկատմամբ նույն հոդվածով կազմվել է վարչական արձանագրություն, նրանք ազատ են արձակվել:
Ավելի վաղ հրապարակախոս Վահրամ Մարտիրոսյանը Facebook-ի իր էջում «Հալածանք Հյուսիսային պողոտայի երաժիշտների հանդեպ» վերնագրով գրառման մեջ գրել էր.
«Երկու օր առաջ ոստիկանները արգելում էին նվագել ուկրաինացի ու վրացի երաժիշտներին, որոնք սիրված արտասահմանյան երգեր էին կատարում, բավական լավ մակարդակով, բայց ոչ բարձր՝ մոտիկ պետք է կանգնեիր, որ լսեիր։ Երեւանի փոխոստիկանապետ Էդգար Պետրոսյանի ու իմ բանավեճից հետո Հյուսիսային պողոտայի երաժիշտներին հանգիստ թողեցին։
Երեկ նորից որսը վերսկսեցին՝ թե բնակիչները բողոքում են։ Ես էնտեղ էի, միջամտեցի՝ գնացին։ Բայց պարզվեց ոստիկանության մայորը, որն արդարացավ, թե միայն զգուշացնում ենք, որ բարձր չնվագեն, որի հետ էդտեղ իրար ձեռք սեղմեցինք, արդեն հրահանգել էր բռնել կանաչ իրոկեզով տղային՝ Իլյա Կուլիկին։ Շատ բռի ձեւով թեւերը ոլորել-տարել էին բաժանմունք։ Իսկ Իլյան պաշտպանում էր կիթառ նվագող հայ տղային, որի վրա հարձակվել էին նույն ոստիկանները։
ԵՍ ՉԵՄ ՀԱՍԿԱՆՈԻՄ՝ սրանց երաժիշտ որսալը նոր բռնե՞ց՝ հենց նոր իշխանության օրո՞ք։ Մեկնումեկդ տեսե՞լ եք, որ սրանք որեւէ բուղայի կամ դրա բուղա թիկնապահների թեւերը ոլորեն։ Երեւի ճիշտ էր Սաակաշվիլին, որ բոլոր հին ոստիկաններին մի օրում գործից հանեց։
Ես նորից ասեմ։ Հյուսիսային պողոտան ճեմուղի է, հանրային տարածք, աղմուկի չափը կգերազանցեն, միջոցներ ձեռնարկեք, ուրիշ չափանիշներ էլ կարող են մշակվել։ Բայց դուք պետք է երաժիշտներին մոտենաք էդ թուղթը ձեռքներիդ՝ այլապես իրենք ազատ են անելու այն, ինչն օրենքով չի արգելվում։ ՀՀ Սահմանադրության 37-րդ հոդված։
Երեկ կեսգիշերին ուկրաինացի երաժիշտներ Իլյա Կուլիկին եւ Ալեքսանդր Իլյուշինին ԲԱՑ ԹՈՂԵՑԻՆ Կենտրոնի ոստիկանատնից։ Շնորհակալություն ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին աջակցության համար։
Շնորհակալություն Հյուսիսային պողոտայի տասնյակ անցորդների, ձեզ բոլորիդ՝ հրապարակային ու ԱՆ-ով (PM) արված օգնություն առաջարկների համար։

Полицейские вместе с музыкантами из Украины забрали не имевшего к ним отношения моего брата. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am сообщил художник с Северного проспекта, пожелавший сохранить анонимность.
По словам собеседника NEWS.am, его брат всего лишь проходил рядом с музыкантами, когда произошел инцидент между ними и полицейскими.  «Через несколько часов его отпустили. Вместо того, чтобы решить проблему полицейские задерживают невинных людей»,- сказал художник.  По его словам, подобный метод работы правоохранителей не сможет решить образовавшуюся на Северном проспекте проблему.
«Закон, запрещающий шум после 23:00, не действует на Северном проспекте. Здесь нужен другой подход,  например, запретить одному музыканту играть на инструментах больше получаса на одном месте. Тем более, что не все музыканты, которые приходят, талантливые. Иногда их невозможно просто слушать, а если к ним прибавляются  еще и те, кто приносит с собой на  звукоусиливающие установки, хочется убежать зажав уши», -пожаловался наш собеседник.
Другой собеседник, продавец игрушек на Северном проспекте, также не пожелавший представиться, отметил, что музыканты не особо беспокоят людей на Северной проспекте, проблема в том, что их стало слишком много.
«Туристам нравится  национальная музыка на Северном проспекте и специально для этого приходят сюда, чтобы приобщиться к армянской музыке» ,- заметил продавец игрушек.
Он добавил, что отношения между продавцами, которым также запрещается разворачивать деятельность на Северном проспекте и музыкантами довольно теплые. Они всегда друг другу помогают, если надо разменивают деньги.
Играющий на свирели пожилой музыкант в свою очередь отметил, что полиция особо не беспокоит музыкантов с Северного проспекта, только делает замечания в том случае, когда музыка звучит слишком громко. То же самое касается и жителей Северного проспекта, их раздражает слишком громкая музыка, а тихая игра, например, на свирели никого не беспокоит.
Отметим, что, согласно информации Полиции Армении, 29 августа в 21:30 полицейские подвергли приводу 2 граждан  на основании 175 статьи Кодекса административных правонарушений (употребление алкогольных напитков в общественных местах или нахождение в нетрезвом состоянии). Был составлен административный протокол, последние были отпущены.
Ранее публицист Ваграм Мартиросян на своей странице в  Facebook написал о том, что пару дней назад полицейские запрещали выступать украинским и грузинским музыкантам  на Северном проспекте, которые играли достаточно хорошо, причем отнюдь негромко. «После беседы с заместителем начальника Полиции Эдгаром Петросяном ребят оставили в покое», - сообщил Мартиросян.
«Но вчера охота вновь началась, мол, жители жалуются. Я был там, вмешался, ушли. Но оказалось, что майор Полиции, с которым мы там пожали друг другу руки, уже дотал распоряжение поймать парня с зеленым ирокезом Илью Кулика. Ему скрутили руки и отправили в отделение. А ведь Илья защищал армянина, играющего на гитаре, на которого также набросились стражи порядка».