Սոչիում «Սիրիուս» մանկական կենտրոն այցելության ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատմել է միջազգային բանակցություններում տեղի ունեցած զվարճալի դեպքի մասին: Պետության ղեկավարի խոսքով, հանդիպումն անցկացվում էր ամենաբարձր մակարդակով, ներկա էին տարբեր երկրների ղեկավարներ: Կողմերը «բանավիճում էին տարածաշրջանային կարեւորագույն խնդիրների շուրջ»:
Չորս ժամ անց մասնակիցները ընդմիջել են, իսկ երբ վերադարձել են բանակցային սեղանի շուրջ, նրանցից մեկը անսպասելի առաջարկով դիմել է Պուտինին, գրում է Life-ը:
«Գործընկերներիցս մեկն ասում է. «Ինչու ենք վիճում ու վիճում, արի մենք իրար հետ պայմանավորվենք, մնացածները կհամաձայնեն». Դա ինձ համար լիովին անսպասելի էր: Եթե նա ականջիս ասեր այդ, — ծիծաղել է նախագահը:
Պուտինը նաեւ նշել է, որ ընդհանուր առմամբ կան որոշակի չափանիշներ, այսպես ասած սովորական գործելակերպ: Սակայն պետության ղեկավարի խոսքով, «դաստիարակությունից, կենսակերպից եւ շփման պրակտիկայից կախված», նրա գործընկերներն իրենց բոլորովին տարբեր կերպ են պահում:

Во время посещения детского центра «Сириус» в Сочи президент РФ Владимир Путин рассказал о курьёзе, который произошёл на международных переговорах. По словам главы государства, встреча проходила на высшем уровне, присутствовали лидеры различных стран. Стороны «дискутировали по очень важным ключевым региональным проблемам». Спустя четыре часа участники сделали перерыв, а когда снова вернулись за стол переговоров, то один из них при всех обратился к Путину с неожиданным предложением, пишет Life.
« Один из коллег говорит: «Чего мы спорим и спорим, давай мы с тобой договоримся, остальные согласятся». Для меня это было полной неожиданностью. Если б он мне на ухо сказал, — рассмеялся российский лидер.
При этом Владимир Путин заявил, что, в целом, есть определённые стандарты, так называемая обычная практика. Однако, по словам главы государства, «в зависимости от воспитания, образа жизни и практики общения» его коллеги ведут себя совершенно по-разному.