Ռոբոտներն ու արհեստական ինտելեկտը, հնարավոր է, ավելի շատ աշխատատեղեր ստեղծեն, քան կվերացնեն: Այս մասին նշված է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի զեկույցում, հայտնում է Press Association-ը:
75 մլն աշխատատեղերի վերացման պարագայում նորագույն տեխնոլոգիաների հաշվին լրացուցիչ 133 մլն նոր թափուր տեղ կհայտնվի:
Կնվազի ֆիզիկական ծանրաբեռնվածություն պահանջող աշխատատեղերի քանակությունը, միաժամանակ կաճի արհեստական ինտելեկտի հետ աշխատել կարողացողների պահանջարկը:
Սակայն հաղորդվում է, որ ձեռնարկություններից եւ կառավարություններից կպահանջվի ներդրումներ կատարել այդ հմտությունները մարդկանց սովորեցնելու համար: Տնտեսության որոշ հատվածներում արդեն այսօր լուրջ փոփոխություններ են զգացվում:
Արեւմտյան Եվրոպայում դիտվում է ծրագրային ապահովման, վեբ-դիզայնի եւ վերլուծաբանների աշխատատեղերի աճ, մինչդեռ առեւտրի մասնագետները, լրագրողները եւ վարչական աշխատողներն արդեն բախվում են աշխատանք գտնելու դժվարություններ հետ:
Փորձագետների տվյալներով՝ 2022 թվականին ձեռնարկություններում մեքենաները կկատարեն աշխատանքի միջինը 42 տոկոսը՝ այսօրվա 29 տոկոսի համեմատությամբ:

Роботы и искусственный интеллект могут создавать больше рабочих мест, чем они уничтожают. Об этом говорится в докладе Всемирного экономического форума, пишет Press Association
При исчезновении 75 миллионов рабочих мест за счет новейших технологий появятся  дополнительно 133 миллионов новых вакансий.
Будет снижаться количество рабочих мест, требующих физических нагрузок, одновременно возрастет спрос на умение работать с искусственным интеллектом.
Однако сообщается, что от предприятий и правительств потребуются инвестиции для обучения людей этим навыкам. Серьезные изменения уже ощущаются в некоторых секторах экономики уже сегодня.
В Западной Европе наблюдается рост рабочих мест для специалистов  программного обеспечения, веб-дизайнеров и аналитиков, в то время как специалисты по продажам, журналисты и административные работники уже сталкиваются со сложностями в вопросе трудоустройства.
По данным экспертов, к 2022 году машины будут выполнять в среднем 42% работы на предприятиях по сравнению с 29% сегодня.