Հայաստանը պետք է խաղաղ ապրի, որպեսզի Ադրբեջանի կողմից որեւէ ճնշման չենթարկվի, իսկ Թուրքիան որեւէ հող չպահանջի: Այս մասին Երեւանում սեպտեմբերի 18-ին ասուլիսում հայտարարեց «ՌՈՍԱ» Եվրասիական ինտեգրացիայի գաղափարի աջակցության եւ խթանման հիմնադրամի արտաքին կապերի բաժնի տնօրեն, «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության անդամ Մաքսիմ Մացկեւիչը:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ Մացկեվիչն ասաց. «Հասկանալի է, որ եթե իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից, ապա Ադրբեջանին հետաքրքիր կլինի հավակնել ինչ-որ հողերի, ինչպես եւ Թուրքիային, բայց դա անթույլատրելի է: Կա Հայաստան, կա Լեռնային Ղարաբաղ, ամեն մեկը պետք է իր երկրում ապրի, իր պետությունում, իսկ ամենակարեւորը ավտանգ ապրի, որպեսզի խաղաղ բնակչությունը չտուժի: Այժմ մենք լուրեր ենք կարդում եւ տեսնում, թե ինչ իրադարձություններ են կատարվում Լեռնային Ղարաբաղում եւ հայ ժողովրդի հետ միասին անհանգստանում ենք»:
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին՝ քաղաքական գործիչը նշեց, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը բարեկամական երկրներ են, որոնց միավորում է փոխադարձ հարգանքը: Միեւնույն ժամանակ նա հույս հայտնեց, որ անկախ նրանից, թե ով կլինի իշխանության, հարաբերությունները չեն փչանա:
«Հայաստանի համար Ռուսաստանը կարեւոր ռազմավարական գործընկեր է, մեզ համար Հայաստանը եղբայրական ժողովուրդ է: Հուսով եմ, որ հարաբերությունները կբարելավեն », - ասաց նա:
Մացկեւիչը հիշեցրեց, որ երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդդիմադիր պատգամավոր էր, ապա նա կտրուկ դեմ էր արտահայտվում հա-ռուսական հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ:
«Այժմ մենք տեսնում ենք, որ նրա դիրքորոշումը փոխվում է: Եվ ես հուսով եմ, որ նա կհասկանա, որ Ռուսաստանը եւ Հայաստանը պետք է միասին լինեն, որ կարելի է զարգանալ եւ ապրել խաղաղ պետությունում, որպեսզի Ադրբեջանի կողմից որեւէ ճնշում չլինի, իսկ Թուրքիան որեւէ հողի չհավակնի», - ամփոփեց քաղաքական գործիչը:

Armenia should live in peace so that there was no pressure from Azerbaijan, and no territorial claims from Turkey, member of the ruling party United Russia, Maxim Matskevich told reporters in Yerevan on Tuesday.
While commenting on Karabakh conflict, he noted: “If the situation gets out of control, Azerbaian, and Turkey as well, would be interested in laying claims for some territories, but it is unacceptable. There is Armenia and there is Karabakh. People must live in their country, in their state, so that the civilian population no longer suffers. Now we see the latest developments in Nagorno-Karabakh, and we are worried over the situation.”
Touching upon the Armenian-Russian relations, the politician noted that Russia and Armenia are friendly countries.
“Russia is an important strategic partner for Armenia, for us Armenia is a fraternal nation. I hope that the relationship will improve,” he said.
According to him, when Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan was an opposition MP, he sharply opposed the development of Russian-Armenian relations.
“Now we see that his position has been changing. And I hope that he will understand Russia and Armenia should be together,” he added.