Facebook սոցիալական ցանցը մտադիր է ուժեղացնել կեղծ լուրեր տարածողների դեմ պայքարը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Facebook-ը երկու խոշոր հասարակական կազմակերպությունների հետ` Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի եւ Ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի հետ նոր ծրագիր է սկսում: Ծրագրի նպատակն է դադարեցնել համացանցում ապատեղեկատվության տարածումը:
Միեւնույն ժամանակ, Facebook-ը խոստովանում է, որ չնայած ընկերության բոլոր ջանքերին, միլիոնավոր մարդիկ շարունակում են կարդալ կեղծ լուրերը եւ հավատալ դրանք տարածողներին:
Թոմ Ռեյնոլդսը, որը պատասխանատու է ընկերության հաղորդակցային քաղաքականության համար եւ Սամիդ Չակրաբարթին, որը Facebook-ում ղեկավարում է քաղաքացիական ակտիվության բաժինը, պատմել են, թե ինչպես է սոցցանցը պատրաստվելու Բրազիլիայի առաջիկա նախագահական ընտրություններին եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններին:
Քանի որ սոցցանցում ենթադրում են, որ քվեարկության նախօրեին համացանցում իսկական տեղեկատվական պատերազմ կսկսվի, ընկերությունն արդեն փորձարկել է կեղծ լուրերի հայտնվելուն արձագանքելու համակարգի կարողությունը, որոնք կարող են ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա: Խոսքը մասնավորապես կեղծ հայտարարությունների միջոցով քվեարկության նախօրեին մարդկանց մասնակցությունը կրճատելու փորձերի մասին է:
Մեկ այլ թրենինգի ժամանակ ընկերությունում պարզել են, թե ինչպես սոցցանցը կարող է պայքարել ամբողջ աշխարհում գտնվող տասնյակ էջերի միաժամանակ հայտնվելու հետ, որոնք տարածում են ԱՄՆ-ի ընտրությունների հետ կապված կեղծ տեղեկություններ

Социальная сеть Facebook собирается усилить борьбу с распространителями фейковых новостей, передает «Голос Америки»
Facebook начинает реализацию нового проекта вместе с двумя крупными некоммерческими организациями: Международным республиканским институтом и Национальным демократическим институтом. Цель проекта — приостановить распространение дезинформации в интернете. При этом в Facebook признают, что, несмотря на все усилия компании, миллионы людей все еще читают фейковые новости и верят их распространителям.
Международный республиканский и Национальный демократический институты были созданы в 1980-х годах. Их работу финансирует правительство США, главная задача организаций — способствовать демократизации по всему миру. Оба института поддерживают «неформальные» связи с одноименными политическими партиями.
Том Рейнольдс, отвечающий за коммуникационную политику компании, и Самид Чакрабарти, который руководит в Facebook подразделением гражданской активности, рассказали, как крупнейшая в мире социальная сеть готовится к предстоящим выборам президента Бразилии и промежуточным выборам в Конгресс США.
Так как в соцсети предполагают, что накануне дня голосования в бразильском интернет-пространстве разразится настоящая информационная война, компания уже протестировала способность системы отражать появление фейковых новостей, которые могут повлиять на исход выборов. Речь, в частности, идет о попытках снизить явку избирателей накануне дня голосования с помощью ложных заявлений.
Во время другого тренинга в компании выяснили, как соцсеть может справляться с одновременным появлением десятков страниц, размещенных по всему миру, и распространяющих недостоверные материалы, связанные с американскими выборами.