ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Տիգրան Ուրիխանյանը եւ Տաճատ Վարդապետյանը, սեպտեմբերի 24-ին Մինսկում հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համատեղ աշխատանքը, համագործակցությունը ՀԱՊԿ, ԱՊՀ եւ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովներում: Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը ԵԱՏՄ շրջանակում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի կարեւորագույն հարցերը՝ ընդգծելով, որ մեր երկրի համար առանցքային նշանակություն ունի անվտանգության մարտահրավերներին արդյունավետ դիմակայելը: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ եւս մեկ անգամ վերահաստատելով հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում՝ երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա:
«Բանակցություններում առաջընթացի միակ խոչընդոտն Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշումն է: Այդ պետությունը մերժում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը, մինչդեռ հակամարտության կարգավորումը պետք է երաշխավորի Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքների իրագործումը: Արցախն անկախության նույնքան իրավունք ունի, որքան Հայաստանը, Բելառուսը եւ Ադրբեջանը»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:

A visiting delegation from the National Assembly (NA) of Armenia, and led by NA Vice President Eduard Sharmazanov, on Monday met with chairman Vladimir Andreichenko of the Belarusian House of Representatives, in capital city Minsk.
The parties underscored the joint work of the Armenian-Belarusian Interparliamentary Commission, cooperation within the framework of the CSTO, CIS and OSCE Parliamentary Assemblies, and the development of bilateral relations along the lines of the Eurasian Economic Union.
Presenting the key matters that are on Armenia’s foreign policy agenda, Sharmazanov stressed that effectively confronting security challenges is of key importance to the country. In this context, he reflected on the avenues for pacifically resolving the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict.
“The sole obstacle to progress in [respective] negotiations is the destructive position of Azerbaijan,” the deputy speaker of the Armenian parliament said. “That country refuses the full realization of the people of Artsakh’s right to self-determination, whereas the settlement of the conflict shall guarantee the implementation of the inalienable rights of the people of Artsakh. Artsakh has as much right to independence as Armenia, Belarus, and Azerbaijan.”