ՀՅԴ–ն հայտարարություն է տարածել սեպտեմբերի 23–ին կայացած Երեւանի ավագանու ընտրությունների վերաբերյալ։
Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ. «Համաժողովրդական շարժումով պայմանավորված ներքաղաքական նոր իրողություններն իրենց ազդեցությունը թողեցին Երևանի ավագանու ընտրությունների թե՛ քարոզարշավի և թե՛ արդյունքների վրա։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անձնական բարձր վարկանիշը և նրա անմիջական մասնակցությունը քարոզարշավին, ըստ էության, վճռորոշ նշանակություն ունեցան և կանխորոշեցին սեպտեմբերի 23-ին կայացած Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների արդյունքները։
Հարկ ենք համարում միաժամանակ փաստել, որ Երևանի ավագանու ընտրությունները տեղի են ունեցել ազատ ու արդար պայմաններում և ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների կամքի անվերապահ արտահայտությունն են։
Ընդունելով ընտրությունների արդյունքները և հաղթանակի կապակցությամբ շնորհավորելով «Իմ քայլը» դաշինքին՝ մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում աջակցել մեր բոլորի երազած Երևանը իրականություն դարձնելու գործին։
Ցանկացած հաղթանակ պարտավորեցնող է, և այս առումով ուզում ենք հույս հայտնել, որ տպավորիչ հաղթանակ արձանագրած քաղաքական ուժը համարժեք պատասխանատվությամբ կմոտենա իրեն տրված մեծ վստահությանը»։

YEREVAN. -- Armenian Revolutionary Federation Party has made an announcement about the elections of Yerevan Council of Elders held on Sunday, September 23.
The text of the announcement is placed hereby:
“The new political reality based on nationwide movement has left its mark on both the pre-election campaign and results of elections of Yerevan Council of Elders. The high rank of PM Nikol Pashinyan and his personal participation in the campaign virtually had a decisive impact and predetermined the results of the extraordinary elections of Yerevan Council of Elders.
Also, worth mentioning is the fact that the elections of Yerevan Council of Elders were held in free and fair conditions and they are the unconditional expression of the will of the citizens, who participated in the elections.
Accepting the results of the elections and congratulating “My Step” alliance on their victory we express our support towards bringing Yerevan into the reality we all wish for.
Any victory is obliging and we hope that the political force with such outstanding victory will be equally responsible for the task it has undertaken”.
Earlier Armenian news – NEWS.am reported that according to preliminary results of the elections of Yerevan council of Elders “My Step” alliance received 81.6% , Prosperous Armenia – 6.95% and Luys alliance – 4.99% of the vote.