Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ չի ծրագրում հանդիպել ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփի հետ՝ տեղեկացնում է Tasnim-ը։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը միայն սպառնալիքներ եւ պատժամիջոցներ է օգտագործել իր երկրի դեմ։ «Այդպիսի հանդիպման ծրագիր չկա»,- NBC News-ին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է Ռոհանին՝ հավելելով, որ բանակցությունների համար համապատասխան պայմաններ չկան։
Ռոհանին հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ը թշնամական դիրքորոշում է որդեգրել Իրանի հանդեպ, եւ հրաժարվել է դիվանագիտական հարաբերություններից այն բանից հետո, երբ միակողմանիորեն դուրս է եկել իրանական միջուկային համաձայնագրից։

"There is no such program for a meeting," Rouhani said in an exclusive interview with NBC News on Monday, saying conditions were not ripe for talks.
Rouhani, in New York for the annual UN General Assembly session, said the US has adopted a hostile stance toward Iran and turned its back on diplomacy after its unilateral withdrawal from the 2015 nuclear agreement between Tehran and world powers.
"Naturally, if someone is keen on having a meeting and holding dialogue and creating progress in relationships, that person would not use the tool of sanctions and threats (and bring) to bear all of its power against another government and nation," Rouhani said. "That means that the necessary willpower is absent in order to resolve outstanding issues."