«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ մենք գրել էինք այն մասին, որ հայտնի ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանին ՀՀ իշխանությունը զրկել է դիվանագիտական անձնագրից։ ԱԳՆ-ից մեկնաբանություն չէինք ստացել, քանի որ պատասխանատուներն ԱՄՆ-ում են՝ ՄԱԿ-ի գագաթնաժողովին։ Պատասխանելով մեր հարցին՝ Հենրիխ Մխիթարյանի վերաբերյալ, ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը նշել էր․ «Դա անձնական տվյալ է, չեմ կարծում, որ հրապարակման ենթակա է, միայն կարող եմ ասել, որ այս պահի դրությամբ 254 դիվանագիտական անձնագիր չեղարկվել է»։
Երեկ մենք նոր մանրամասներ իմացանք այս չեղարկման հետ կապված։ Անձնագրերի չեղարկման որոշումը եղել է մոտ 2 ամիս առաջ, սակայն 2 օր առաջ ՀՀ ԱԳՆ-ից գրություններ են հղվել ՀՀ դիվանագիտական ծառայություններին․ «Խնդրում ենք դեսպանընկալ երկրների համապատասխան մարմիններին, ինչպես նաեւ դեսպանընկալ երկրում տեղակայված եւ համատեղության կարգով ՀՀ-ում հավատարմագրված պետությունների դեսպանություններին տեղեկացնել, որ կից ներկայացվող ՀՀ դիվանագիտական անձնագրերը ճանաչվել են անվավեր»։ Իսկ ցանկում շատ ուշագրավ անուններ կան, ինչպես, օրինակ, ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյան, արձակագիր Զորի Բալայան, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Արա Սաղաթելյան, ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյան։ Բոլոր նախկին պատգամավորները, նախարարներն ու մարզպետները, ինչպես նաեւ վարչապետները, այդ թվում՝ Հրանտ Բագրատյանը, Կարեն Կարապետյանը, զրկվել են դիվանագիտական անձնագրերից։ Ցանկում են նաեւ Գագիկ Ծառուկյանի կինը՝ Ջավահիր Ծառուկյանը, շատ այլ նախկին պաշտոնյաներ։

YEREVAN. – Hraparak (Square) newspaper on Wednesday reported about the Republic of Armenia (RA) authorities revoking the diplomatic passport of renowned Armenian footballer Henrikh Mkhitaryan.
In response to the newspaper’s question about Henrikh Mkhitaryan, Ministry of Foreign Affairs (MFA) Spokesperson Tigran Balayan had noted, “That’s personal information, I don’t believe it’s subject to publicizing. [But] I can only say that, at this time, 254 diplomatic passports are canceled,” Hraparak wrote on Thursday.
“Yesterday we learned new details related to this cancelation. The decision to cancel the [aforesaid diplomatic] passports was made about 2 months ago, but 2 days ago, [the respective] writings have been sent from the RA MFA to the RA diplomatic services.
“And there are many noteworthy names on the list [of persons whose diplomatic passports have been revoked] (…). All former MPs, ministers and provincial governors, as well as PMs (…) have been deprived of diplomatic passports. There are also (...) many other former officials on the list.
“By the decision of the RA Prime Minister, a diplomatic passport [of Armenia] can be issued to any person,” Hraparak wrote.