Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Տաջիկստանի Հանրապետություն և հանդիպել այդ երկրի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ: Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում են ՀՀ վարչապետի տեղեկատվության եւ հասրակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Տաջիկստանի նախագահը ողջունելով Նիկոլ Փաշինյանին Դուշանբեում` նշել է, որ սա իրենց առաջին հանդիպումն է և նրան մաղթել հաջողություններ ՀՀ կառավարության ղեկավարի պաշտոնում: Էմոմալի Ռահմոնը գոհունակություն է հայտնել երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների մակարդակից և կարևորել առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման ու դրանց նոր թափ հաղորդելու ուղղությամբ համատեղ քայլերի իրականացումը:
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է երկու երկրների միջև բազմակողմ համագործակցության զարգացման ու խորացման հարցում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տնտեսության ոլորտում կոնկրետ նախագծերի մշակումն ու դրանց իրականացումը: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով` Հայաստանը կարևորում է փոխգործակցությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային ու տարածաշրջանային կազմակերպությունների, ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում հետագա համագործակցությանը:
Երեկոյան վարչապետը մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների պատվին տրված ոչ պաշտոնական ընթրիքին:
Նիկոլ Փաշինյանը վաղը՝ սեպտեմբերի 28-ին, մասնակվցելու է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has arrived in Tajikistan on a working visit and has met with the President of the country Emomali Rahmon, the official website of the Prime Minister of Armenia
Greeting the Armenian PM in Dushanbe, the President of Tajikistan noted that this is their first meeting and wished him success. Emomali Rahmon expressed satisfaction with the level of bilateral political relations and emphasized the importance of expanding trade and economic relations.
The Armenian PM thanked for the warm reception, underlining that the Armenian Government is interested in developing and expanding multidimensional cooperation between the two countries. Pashinyan highlighted the development of concrete economic programs and their implementation. According to the PM, Armenia highlights cooperation on both bilateral and multilateral formats, including in the sidelines of integration unions.
During the meeting the interlocutors discussed issues referring to the expansion of relations in various spheres, spoke about future cooperation in the sidelines of integration unions.
In the evening the PM participated in the non-formal luncheon in honor of the Heads of State of the CIS member states.
Pashinyan will participate in the regular session of the Council of the Heads of State of the CIS member states on September 28.