Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Տաջիկստանի Հանրապետություն և հանդիպել այդ երկրի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ: Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում են ՀՀ վարչապետի տեղեկատվության եւ հասրակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Տաջիկստանի նախագահը ողջունելով Նիկոլ Փաշինյանին Դուշանբեում` նշել է, որ սա իրենց առաջին հանդիպումն է և նրան մաղթել հաջողություններ ՀՀ կառավարության ղեկավարի պաշտոնում: Էմոմալի Ռահմոնը գոհունակություն է հայտնել երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների մակարդակից և կարևորել առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման ու դրանց նոր թափ հաղորդելու ուղղությամբ համատեղ քայլերի իրականացումը:
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է երկու երկրների միջև բազմակողմ համագործակցության զարգացման ու խորացման հարցում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տնտեսության ոլորտում կոնկրետ նախագծերի մշակումն ու դրանց իրականացումը: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով` Հայաստանը կարևորում է փոխգործակցությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային ու տարածաշրջանային կազմակերպությունների, ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում հետագա համագործակցությանը:
Երեկոյան վարչապետը մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների պատվին տրված ոչ պաշտոնական ընթրիքին:
Նիկոլ Փաշինյանը վաղը՝ սեպտեմբերի 28-ին, մասնակվցելու է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в рамках рабочего визита в Таджикистан встретился в Душанбе с президентом Эмомали Рахмоном и обсудил с ним вопросы расширения торгово-экономических отношений. Об этом Новости Армении-NEWS.am сообщили в пресс-службе правительства.
Президент Таджикистана отметил, что эта первая встреча и пожелал Пашиняну успехов на посту премьер-министра Армении. Эмомали Рахмон выразил удовлетворение уровнем двусторонних политических отношений и обозначил важность совместных шагов, нацеленных на расширение торгово-экономических отношений и придание им нового импульса.
Никол Пашинян в свою очередь подчеркнул, что правительство Армении заинтересовано в развитии и углублении многостороннего сотрудничества между двумя странами. Он  обозначил важность разработки и реализации конкретных проектов в сфере экономики. По словам главы правительства, Армения придает большое значение взаимодействию как в рамках двусторонних отношений, так и международных и региональных организаций и интеграционных союзов.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы по расширению отношений в разных сферах, коснулись дальнейшего сотрудничества в рамках интеграционных объединений.
Вечером премьер-министр принял участие в неофициальном ужине, организованном в честь лидеров СНГ. 28 сентября Никол Пашинян примет участие в заседании Совета глав государств СНГ.