Ադրբեջանցի պատգամավոր Գուդրատ Հասանգուլիեւը Ռուսաստանին մեղադրել է «ադրբեջանական հողերի օկուպացիայի մեջ»։ Իր առանձնահատուկ կարծիքն ադրբեջանցի պատգամավորը հայտնել է Միլի մեջլիսի նիստին։
«Մեր հողերը Ռուսաստանն է օկուպացրել»,–հայտարարել է Հասանգուլիեւը՝ առաջարկելով օրինագիծ մշակել օկուպացված հողերի մասին։ Պատգամավորի խոսքով՝ օկուպացված տարածքների բնական ռեսուրսներն են շահագործվում։
Գուդրատ Հասանգուլիեւը համոզված է՝ ադրբեջանական հողերը օկուպացրել է ոչ թե Հայաստանը, այլ ՌԴ–ն. «Մեր հողերը օկուպացրել է Ռուսաստանը։ Որքան էլ մեր ռազմական ներուժն ավելացնենք, չենք կարող ազատագրել մեր հողեր, քանի դեռ ՌԴ–ն ռազմական աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանին։ Իսկ այդ երկրների ռազմական համագործակցությունը կարող է մեր նոր հողերի կորստի պատճառ դառնալ»,–հայտարարել է պատգամավորը։

Азербайджанский депутат Гудрат Гасангулиев обвинил Россию в «оккупации азербайджанских земель». Свое оригинальное мнение азербайджанский парламентарий выразил на заседании Милли меджлиса.
«Наши земли оккупировала Россия», - заявил Гасангулиев, предложив подготовить законопроект об оккупированных территориях. По словам депутата, на «оккупированных территориях эксплуатируются природные богатства».
Гудрат Гасангулиев считает, что «азербайджанские земли оккупировала не Армения». «Часто говорят, что Азербайджан не может справиться с Арменией. Наши земли оккупировала Россия. Сколько бы ни наращивали военный потенциал, мы не сможем освободить наши земли, пока Россия оказывает военную поддержку Армении. И военное сотрудничество этих стран может стать причиной потери нами новых территорий», - заявил депутат.