Մեր ռազմաօդային ուժերի գործարկման հնարավորություններն այնպիսին են, որ ռուսական հակաօդային պաշտպանության С-300 համալիրները Սիրիայում չեն սահմանափակում Իսրայելի ռազմական գործողությունների հնարավորությունները։ Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի տարածքային համագործակցության նախարար Ցախի Անեգբին՝ տեղեկացնում է Reuters-ը։
Անեգբին նշել է, որ Իսրայելը F-35 անտեսանելի ինքնաթիռներ ունի, որոնք աշխարհում լավագույնն են։ «Այդ համալիրներն ընդունակ չեն նրանց հայտնաբերել»,- հավելել է նա։
Նախարարն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը նախկինում տեղակայում էր С-300-ները Սիրիայում, այդ պատճառով դրանց հնարավորությունները վաղուց ուսումնասիրվել են։ «Մենք բազմիցս ենք պարզաբանել, որ չենք հրաժարվի Սիրիայում Թեհրանի դիրքերի ամրապնդումը կանխելուց»,- ասել է նա։

An Israeli official played down on Wednesday the Russian upgrading of Syria’s air defenses, saying the newly supplied S-300 missile system could be defeated by Israel’s stealth fighters and possibly destroyed on the ground, Reuters reported.
But asked in an interview if the Syrian acquisition of the S-300 would clip the Israeli military’s wings, Tzachi Hanegbi, the country’s regional cooperation minister and a non-voting member of its security cabinet, said: “Unequivocally, no.”
“The operational abilities of the air force are such that those (S-300) batteries really do not constrain the air force’s abilities to act,” he told Israel’s Army Radio.
Referring to F-35 Joint Strike Fighters that Israel began receiving from the United States over a year ago, Hanegbi said: “You know that we have stealth fighters, the best planes in the world. These batteries are not even able to detect them.”