Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսն «անընդունելի» է անվանել Ռուսաստանի կողմից Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագրի խախտումը։ Նա ասել է, որ Վաշինգթոնը եւս ստիպված կլինի ուժեղացնել իր պոտենցիալը, եթե Մոսկվայի պահվածքը չփոխվի՝ տեղեկացնում է Reuters-ը։
ԱՄՆ-ը Ռուսաստանին կասկածում է թեւավոր հրթիռների ստեղծման մեջ, ինչը նշված պայմանագրի խախտում է եւ ենթադրում է, որ Մոսկվան ցանկացած պահի կարող է հարված հասցնել Եվրոպային։ Ռուսաստանը մեղադրանքները հերքում է։
«Ռուսաստանը պետք է վերադառնա ՄՓՀՀՊ-ի կատարմանը կամ ԱՄՆ-ը ստիպված կլինի հավասարվել նրա պոտենցիալին՝ ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի շահերը պաշտպանելու համար»,- ասված է Մեթիսի հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Բեյլի Հաթչիսոնն ասել էր, ուր Ռուսաստանը պետք է դադարեցնի արգելված թեւավոր հրթիռների ստեղծումը, այլապես Վաշինգթոնը կփորձի մինչեւ գործարկումը ոչնչացնել դրանք։
Ի պատասխան՝ ՌԴ ԱԳ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել էր, որ Մոսկվան Հաթչինսոնի հայտարարությունը համարում է ագրեսիվ, ոչ կառուցողական եւ վտանգավոր։

Russia's violation of an arms control treaty was "untenable" and unless it changed course the United States would need to match Moscow's capabilities, U.S. Defense Secretary Jim Mattis said on Thursday.
The United States suspects Russia of developing a land-based cruise missile system, believing that this could allow Moscow to launch a quick nuclear strike on Europe, Reuters reported.
"Russia must return to compliance with the INF treaty or the U.S. will need to match its capabilities to protect U.S. and NATO interests. The United States is reviewing options in our diplomacy and defence posture to do just that. Make no mistake: The current situation, with Russia in blatant violation of this treaty, is untenable," Mattis said.
Earlier, the US Permanent Representative to NATO, Kay Bailey Hutchison, said that Russia must stop the secret development of the banned system of cruise missiles, otherwise Washington will try to destroy it before putting it into operation.
According to the Russian Foreign Ministry’s spokesperson Maria Zakharova, Hutchison’s statement are aggressive, destructive and dangerous.