2010 թ. ընթացքում պաշտոնին չհամապատասխանելու պատճառով հարկային եւ մաքսային համակարգերից ազատվել է շուրջ 500 աշխատակից։ Այդ մասին այսօր՝ փետրվարի 10-ին լրագրողներին տեղեկացրեց Պետեկամուտների կոմիտեի հետաքննության վարչության պետ Գեւորգ Ներսիսյանը։ Ծառայողական քննության արդյունքներով՝ 100-ից ավելի աշխատակիցներ ենթարկվել են կարգապահական պատասխանատվության։
ՊԵԿ պետի տեղակալ Տիգրան Բալասանյանն ասաց, որ իրենց գերատեսչությունը հակակոռուպցիոն պայքարի տեսանկյունից ավելի արդյունավետ է գործում, քան մյուսները։ Եթե այլ գերատեսչություններ հակակոռուպցիոն միջոցառումների շրջանակներում կարողանում են տարեկան 50-60 մլն դրամի գործեր հետաքննել, ապա ՊԵԿ-ը՝ 560 մլն դրամի։
Նշենք, որ որպես կոռուպցիոն հանցագործության տեսակ ՊԵԿ-ը դիտարկում է նաեւ հարկերից չարամտորեն խուսափելը։
NEWS.am-ի այն դիտարկմանը, թե արդյոք ՊԵԿ աշխատակիցների սեփականություն հանդիսացող թանկարժեք մեքենաները բավարար հիմք չե՞ն նրանց նկատմամբ ծառայողական քննություն կամ հետաքննություն սկսելու համար, Տ. Բալասանյանն ասաց, որ անձի ունեցած կարողությունը բավարար հիմք չէ նրա նկատմամբ հետաքննություն սկսելու համար։

В течение 2010 года из-за несоответствия занимаемой должности из налоговой и таможенной служб были уволены 500 сотрудников. Об этом на пресс-конференции 10 февраля заявил начальник следственного управления Комитета государственных доходов Геворк Нерсисян. По итогам служебного расследования более 100 сотрудников были подвергнуты дисциплинарной ответственности.
Заместитель главы Комитета государственных доходов Тигран Баласанян, в свою очередь, сказал, что их ведомство с точки зрения антикоррупционной борьбы действует более продуктивно, чем другие. Если другие ведомства в рамках антикоррупционных мероприятий могут расследовать дела на 50-62 млн. драмов ежегодно, то Комитет расследует дела на 560 млн. драмов. Отметим, что в качестве коррупционного преступления Комитет рассматривает также умышленное уклонение от выплаты налогов.
В ответ на комментарий Новости Армении - NEWS.am о том, что не является ли наличие дорогостоящих машин, являющихся собственностью сотрудников Комитета по государственным доходам, достаточной основой для того, чтобы начать служебное расследование или следствие, Баласанян отметил, что собственность личности не является достаточной основой для того, чтобы начать расследование в его отношении.