Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի առաքելությունը կայանում է միջազգային շուկայում միտումների վերլուծության եւ Հայաստանի իրավիճակի հետ համեմատելու մեջ: Այս մասին խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարել է կառույցի ղեկավար Արտակ Շաբոյանը:
Նրա խոսքով, այն, ինչ կարող է անել հանձնաժողովը, առկա իրավիճակը հայկական շուկայում արձանագրելն եւ համեմատելն է, արդյոք դրանք համապատասխանո՞ւմ են միջազգային շուկայի միտումներին:
Նա նշել է, որ հանձնաժողովը չի կարող ազդել շուկայական գների վրա: «Մենք կարող ենք միջամտել, երբ կա մրցակցության կանոնների ուղիղ խախտում, երբ խոշոր տնտեսվարողները արհեստականորեն փոխում են գները շուկայում»,- նկատել է Շաբոյանը:
Պատասխանելով բենզինի գների աճի մասին հարցին, Շաբոյանն ասել է, թե 2010-ին այդ շուկայում ուսումնասիրություններ չեն արվել: «Մենք հետազոտում ենք միայն խնդրահարույց շուկաները», ասել է նա` միաժամանակ դժգոհելով օրենսդրությունից, որը լայն հնարավորություններ չի ընձեռում հանձնաժողովին:

«Миссия Комиссии по защите экономической конкуренции заключается в анализе тенденций на международном рынке и их сравнении с ситуацией в Армении», - заявил с трибуны парламента глава структуры Артак Шабоян.
По его словам, все, что может Комиссия, - это констатировать текущую ситуацию на армянском рынке и сравнить соответствует ли она тенденциям на международном рынке. При этом он подчеркнул, что Комиссия не уполномочена воздействовать на рыночные цены. «Мы лишь можем вмешаться, когда имеет место прямое нарушение правил конкуренции, когда крупные хозяйствующие субъекты искусственно изменяют цены на рынке», - заметил Шабоян.
Отвечая на вопрос о повышении цены на бензин, Шабоян подчеркнул, что Комиссия на этом рынке в 2010 году исследования не проводила. «Мы исследуем лишь проблематичные рынки», - отметил он.
Шабоян также пожаловался на законодательство, регулирующее деятельность Комиссии, поскольку оно не дает широкие возможности для деятельности. «Наши институциональные возможности также ограничены», - пожаловался он.