Հայաստանի (սեպտեմբերի 21) եւ Ադրբեջանի (մայիսի 28) Անկախության օրվա կապակցությամբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի շնորհավորանքներում Ղարաբաղի հարցով թաքնված որեւէ ուղերձ չկա։ Այս մասին հոկտեմբերի 9-ին Երեւանում տված իր վերջին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը՝ մեկնաբանելով Թրամփի շնորհավորանքների բովանդակությունը։
Երկու երկրներում էլ տեղի էին ունենում քաղաքական իրադարձություններ՝ ասել է դեսպանը՝ նկատի ունենալով Ադրբեջանի ընտրությունները եւ Հայաստանում գարնանային իրադարձությունները։ «Կարծում եմ՝ նախագահը խոսել է հույսի, սպասելիքների մասին։ Որ այդ նոր իրադարձությունները նոր լիցք, նոր հնարավորություններ կբերեն երկու կառավարությունների կողմից էլ»,- նշել է դեսպանը։
Հիշեցնենք, որ իր շնորհավորական հեռագրում Դոնալդ Թրամփը նշել էր, թե «առաջիկա ամիսները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հնարավորություններ են բացում, ինչն էլ իր հերթին կարող է հայ-ամերիկյան համագործակցության նոր հնարավորություններ բացել»։

В поздравительных сообщениях президента США Дональда Трампа в честь Дня Независимости Армении (21 сентября) и Азербайджана (28 мая) нет какого-либо скрытого месседжа относительно вопроса Карабаха. Об этом 9 октября заявил посол США Ричард Миллс во время своей последней пресс-конференции в Ереване, комментируя содержание поздравления президента Трампа.
В обеих странах наблюдались политические события, отметил посол, обращаясь к выборам в Азербайджане и событиям, имевшим место весной в Армении. «Думаю, что президент говорил о надежде, об ожиданиях, что эти события привнесут новую энергию, новую возможность со стороны обоих правительств вновь взглянуть на процесс и предать новую энергию, новый стимул и идеи», - заключил посол.
Напомним, что в своей поздравительной телеграмме, Трамп отметил, что «ближайшие месяцы открывают возможности для урегулирования карабахского конфликта, что может также открыть новые возможности для армяно-американского сотрудничества».