Թունիսը չի պատրաստվում ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Հայաստանին կամ Ադրբեջանին պաշտպանել: Այս մասին Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի ընթացքում հայտարարել է Թունիսի ԱԳ նախարար Խմայիս ալ-Ջինաուին:
Նախարարը պատասխանել է Ադրբեջանից պատվիրակ Հուսեյնովին, որը Թունիսի ԱԳ նախարարին հարց էր հնչեցրել միայն նրա համար, որ հերթական անգամ հիշեցնի «հայկական կողմի ագրեսիայի մասին»:
Խմայիս ալ-Ջինաուին ընդգծել է, որ լինելով ՄԱԿ անդամ, Թունիսը հարգում է միջազգային պարտավորությունները եւ բանաձեւերը, սակայն չի ցանկանում միջամտել երկրների ներքին գործերին եւ չի ցանկանում, որպեսզի այլ պետությունները եւս միջամտեն Թունիսի գործերին: «Հայաստանն ու Ադրբեջանը երկու երկրներ են եւ մեր բարեկամներն են, եւ մենք հուսով ենք, որ նրանք խաղաղ եւ արդյունավետ կլուծեն բոլոր խնդիրները: Սակայն մենք չենք պատրաստվում որեւէ կողմին պաշտպանել», - ընդգծել է նա:

Тунис не собирается принимать сторону Армении или Азербайджана в вопросе карабахского конфликта. Об этом заявил глава МИД Туниса Хмайис аль-Джхинауи в ходе осенней сессии ПАСЕ в Страсбурге.
Министр ответил делегату от Азербайджана Хусейнову, который задал вопрос главе МИД Туниса только лишь для того, чтобы в очередной раз напомнить об «агрессии со стороны Армении».
Хмайис аль-Джхинауи подчеркнул, что, будучи членом ООН, Тунис уважает международные обязательства и резолюции, однако не хочет вмешиваться во внутренние дела стран и не хочет, чтобы и другие страны вмешивались в дела Туниса. «Армения и Азербайджан две страны и наши друзья, и мы надеемся, что они решат все проблемы мирно и настолько эффективно, насколько это возможно. Однако, мы не собираемся вставать ни на чью сторону», - подчеркнул он.