Թեեւ ղարաբաղյան հակամարտությունն, անշուշտ, կլինի Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի օրակարգում, սակայն դժվար թե այն դառնա այցի գլխավոր կետերից մեկը։
Այս մասին NEWS.am-ին տված հարցազրույցում հայտնեց ԵԱՀԿ ՄԽ նախկին համանախագահ Քերի Քավանոն՝մեկնաբանելով պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Ջորջ Քենթի վերջերս կատարած այցը Հայաստան, ինչպես նաեւ՝ Ջոն Բոլթոնի առաջիկա այցը։
Ամերիկյան դիվանագետը կարծում է, որ Քենթի այցի մեջ «անսովոր» ոչինչ չի եղել, իսկ, ահա, Բոլթոնի այցը բոլորովին այլ բան է։ «Նախագահ Դոնալդ Թրամփն անցյալ ամիս կոչ է արել ՄԱԿ-ում Իրանին պահելու գործողություններ ձեռնարկել, սակայն նրա քայլերը զգալիորեն անհաջող էին։ Այժմ Բոլթոնը փորձում է ստանալ Կովկասի եւ Մոսկվայի աջակցությունը, որպեսզի օգնի դիմակայել իրանական ազդեցությանը։ Միաժամանակ, Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի հետ կապված արտաքին քաղաքական վիճահարույց հարցերը գերակշռում են թերթերի վերնագրերում։ Դրանց թվին են պատկանում Ուկրաինայի, Սիրիայի եւ էներգետիկայի հետ կապված հարցերը։ Դա նույնպես, անկասկած, մեծ նշանակություն կունենա Բոլթոնի օրակարգում։ Շատ կարեւոր է, որ ԱՄՆ-ը ուսումնասիրի եւ անհանգստություն հայտնի այս թեմաների մասին պաշտոնական Երեւանին, Բաքվին ու Թբիլիսիին, եւ հնարավորինս ստանա նրանց աջակցությունը»,- նշեց Քավանոն։
Նախկին համանախագահը չի կասկածում, որ Ղարաբաղի թեման կքննարկվի Բոլթոնի այցի ընթացքում, մանավանդ հաշվի առնելով Դուշանբեում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ նախագահ Իլհամ Ալիեւի սեպտեմբերյան հանդիպումը։ Նա նաեւ համոզված է, որ այդ հանդիպումը ցույց տվեց, որ կարգավորման հարցերով ուղիղ երկխոսությունը մնում է որպես հնարավոր տարբերակ։
«Եւս մեկ դրական նշան, որ ծագեց Դուշանբեում՝ դա վստահության ամրապնդման ճանապարհով երկու ղեկավարների առաջ շարժվելու պարտավորությունն էր, որը կնվազեցնի սահմանի եւ շփման գծի երկայնքով կրակի դադարեցման խախտումների հնարավորությունը։ Կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդումն առավել կարեւոր է, քանի որ այն կարող է նպաստել խաղաղ կարգավորման համար հիմքերի ստեղծմանը։ Ես անձամբ անհանգստացած եմ, որ վերջին երկու տարիներին Ղարաբաղում խաղաղության ասպարեզում լռություն է տիրում, սակայն ոչ բավարար հանգիստ է ռազմադաշտում»,- ընդգծեց նա։
Նա նաեւ ընդգծեց, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները քիչ են քննարկում փոխզիջումային լուծումները, եւ այդ պատճառով կարգավորման մասին հնարավոր առաջարկների հետ կապված հնարավորությունները քիչ են։ « Էլի շատ բան է անհրաժեշտ անել, սակայն դա մոտ ապագայում դժվար կլինի, մանավանդ հաշվի առնելով Հայաստանում չկարգավորված քաղաքական իրավիճակն ու դեկտեմբերին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները»,- հայտարարեց Քավանոն։
Նրա կարծիքով՝ Բոլթոնի այցն ամեն դեպքում Սպիտակ տան ու նախագահ Թրամփի համար կհստակեցնի ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված իրավիճակը եւ այն, թե էլի ինչ կարելի է անել կարգավորումն առաջ տանելու ուղղությամբ։

YEREVAN. – While the Karabakh conflict will certainly be on Bolton’s agenda, it is unlikely to be a top item, former U.S. co-chairs of the OSCE Minsk Group Carey Cavanaugh says.
Mr. Carey Cavanaugh, professor of diplomacy at the University of Kentucky and chairman of International Alert, commented for Armenian News-NEWS.am on the recent visit of Deputy Assistant Secretary of State George Kent as well as upcoming visit by John Bolton.
He described Kent’s visit as “not unusual” and added that Bolton’s visit is a different thing.
“President Donald Trump called for international action to restrain Iran at the United Nations last month, but was largely unsuccessful.  Bolton is now seeking to build support in the Caucasus and in Moscow to help counter Iranian influence.  At the same time, contentious foreign policy issues involving Russia and Turkey have dominated recent newspaper headlines – these include Ukraine, Syria, and energy/pipeline issues.  These too will undoubtedly be high on Bolton’s agenda.  There is great value in reviewing and sharing US concerns about these topics with Yerevan, Baku and Tbilisi, and where possible enlisting their support,” Cavanaugh said.
Former Co-Chair has no doubt that Karabakh will be discussed during Bolton’s visit, particularly given the September meeting in Dushanbe between Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev.
Cavanaugh is confident that the encounter in Dushanbe showed that a direct dialogue on settlement issues remains possible.
“Another positive sign that emerged in Dushanbe was the commitment by both leaders to move forward with some small confidence building measures that would reduce prospects for ceasefire violations along the Line of Contact and the border.  Strengthening the ceasefire is particularly important, as it can help build a foundation for peace.  My personal concern is that in the past two years it has become too quiet on the Karabakh peace front, but not sufficiently quiet on the Karabakh military front.”
However, the professor noted that there has been scant discussion of compromise solutions by the leaders of Armenia and Azerbaijan and therefore little ability to move forward on possible settlement proposals.
“More needs to be done here, but that may be difficult in the near term, especially given the unsettled political situation in Armenia and the run up to snap parliamentary elections in December.
While the Nagorno-Karabakh conflict will certainly be on Bolton’s agenda, it is unlikely to be a top item.  Nevertheless, I believe Bolton’s visit should bring greater clarity to the White House and President Trump regarding this long-standing dispute and a better perspective on what more might be done to advance peace.”