Ժամանակի նպատակահարմարությունից ելնելով՝ ԸՕ փոփոխության հարցը երրորդ անգամ ԱԺ չի բերվի։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
«Ժամանակի նպատակահարմարության առումով կարծում եմ, որ երրորդ անգամ ԸՕ փոփոխության հարցը չի բերվի խորհրդարան։ Այսինքն՝ մենք ընտրությունների կգնանք գործող ընտրական օրենսգրքով»,–նշեց նա։
Պատգամավորը նկատում է, որ որոշ քաղաքական ուժեր, որոնց կենսական շահերից էր բխում, որ նոր ԸՕ–ն ընտրվի, հանվի ռեյթինգային ընտրակարգը, նվազեցվի ընտրական շեմը, քանի որ նորով նախ շեմը իջեցվում էր 4 տոկոս եւ երկրորդ՝ չորրորդ ուժի համար սահմանվում էր ընդամենը առավելագույնը 2 տոկոսի շեմ, չօգտվեցին դրանից. «Սա ՀՀԿ–ի համար փրկօղակ էր, որն ուներ վստահության լրջագույն վակում։ Որոշ այլ ուժերի համար նույնպես փրկօղակ էր, քանի որ նրանք չունեն ռեյթինգային թեկնածու, հանրային մեծ վստահություն վայելող գործիչներ, որոնք կարող են ռեյթինգային՝ տարածքային ընտրացուցակով քվեներ բերել։ Թե ինչու այդ քաղաքական ուժերը գնացին քաղաքական ինքնասպանության, անկեղծ ասած առ այս պահը ինձ համար հասկանալի չէ։ Տպավորությունս մեկն է՝ սա ՀՀԿ–ի կողմից ուժի վերջին ցուցադրությունն էր»։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է նման սցենար ակնկալել ԱԺ–ում վարչապետի ընտրության հարցով քվեարկությանը, Զոհրաբյանը նշեց. «Տեսականորեն այս խորհրդարանում որեւէ բան բացառել հնարավոր չէ, բայց եթե մենք առաջնորդվում ենք սթափ քաղաքական տրամաբանությամբ, ապա անընդհատ գնալ քաղաքական սուիցիդի, ես դրա մազոխիզմը, սադո–մազոխիստական նպատակահարմարությունը չեմ հասկանում։ Եթե քաղաքական ուժը սուիցիդալ հակումներ ունի, դա ոչ թե քաղաքական տրամաբանության, այլ պսիխոտրամաբանության ժանրից է»։
Պատգամավորը շեշտեց, որ ապրիլյան ընտրություններից հետո մշտապես խոսել է, որ ռեյթինգային ընտրակարգն ուղղակի ապաքաղաքականացնում է ընտրությունները, որովհետեւ գործեց ռեյթինգ հավասար է փող բանաձեւը։
«Եթե լիներ նոր ընտրական օրենսգիրքը, ապա վստահելիությունն ընտրական գործընթացի հանդեպ կլիներ բարձր։ Քանի որ այժմ չի լինելու փող, այս դեպքում կա որոշալի լավատեսություն, որ ռեյթինգը հավասար կլինի հանրային վստահություն, հանրային ճանաչելիություն, հանրային հարգանք»,–եզրափակեց նա։
Հիշեցնենք, որ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը Աժ-ում ստացավ 62 կողմ ձայն, չբավարարեց մեկ ձայն, որ այն ընդունվի: ՀՀԿ-ն նախորդ անգամվա պես բոյկոտեց քվեարկությունը: «Ծառուկյան» եւ «Ելք» խմբակցություններն ամբողջ կազմով կողմ քվեարկեցին, ՀՅԴ-ից երկու պատգամավոր բացակա էին եւ չեն քվեարկել:

Исходя из целесообразности экономии времени вопрос изменения Избирательного кодекса не будет представлен на рассмотрения парламента в третий раз. Об этом на встрече с журналистами 30 октября заявила депутат блока «Царукян» Наира Зограбян.
По ее словам, на предстоящие парламентские выборы политические силы пойдут с учетом действующего ИК.
Она, в частности, напомнила, что пакет реформ в ИК предлагал снизить минимальный порог для прохождения в парламент с целью обеспечения представленности партий, снизив его с 5% до 4% для партий и с 7% до 6% для блоков. При этом для прохождения в парламент четвертой политической силе достаточно будет набрать лишь 2%. Однако, по мнению Зограбян, некоторые политические силы, в чьих интересах было принятие данного пакета реформ в ИК, фактически, отказались воспользоваться от такой возможности.
«Это для Республиканской партии Армении был спасательный круг. У нее серьезный вакуум доверия. Для некоторых других сил это также было спасением, потому что у них не было кандидата по рейтинговой системе, деятелей, которые пользовались бы общественным доверием», - пояснила депутат.
Кроме того она выразила недопонимание в связи с таким - «самоубийственным на ее взгляд, решением. По мнению Зограбян это была последняя демонстрация силы со стороны РПА.
На вопрос, может ли РПА пойти по тому же пути во время избрания премьер-министра парламентарий ответила, что теоретически в нынешнем парламенте Армении возможно все, однако она расценила такое поведение как очередное политическое самоубийство, граничащего с садо-мазохизмом, в котором нет никакого смысла.
Напомним, что Национальное Собрание Армении в очередной раз 29 октября не одобрило проект реформы Избирательного кодекса. «За» проголосовало 62 депутата, «против» – 2. Для принятия поправок в закон, являющийся конституционным, необходимо было 3/5 голосов – 63 голоса.