Պատմության ընթացքում մեկ անգամ չէ, որ դժվարին պահերին արաբ ժողովուրդը սատար է կանգնել հայ ժողովրդին: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 15-ին նշել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ՀՀ-ում Օմանի Սուլթանության նորանշանակ դեսպան Մուհամմադ Աուադ Աբդ ալ-Ռահման ալ Հասանի հետ հանդիպման ժամանակ: Նշենք, որ նորանշանակ դեսպանն (նստավայրը` Մոսկվա) իր հավատարմագրերն է հանձնել Սերժ Սարգսյանին:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նա շնորհավորել է դեսպանին եւ վստահություն հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների ու բարեկամ ժողովուրդների միջեւ հարաբերություններն ավելի կամրապնդվեն եւ կզարգանան: Այդ ամենի համար, ըստ Հանրապետության ղեկավարի, լավ նախադրյալներ եւ պատմականորեն ձեւավորված ամուր հիմք կա:
«Վստահ եմ, գիտեք, որ հայ ժողովուրդը մեծ հարգանք է տածում արաբ ժողովրդի նկատմամբ: Պատմության ընթացքում մեկ անգամ չէ, որ դժվարին պահերին արաբ ժողովուրդը սատար է կանգնել հայ ժողովրդին: Օսմանյան Թուրքիայում կատարված ցեղասպանությունից հետո արաբ ժողովուրդն, իրոք, սիրով ընդունեց հայ ժողովրդի մի մեծ հատվածի եւ պայմաններ ստեղծեց, որպեսզի մեր ժողովրդի այդ հատվածը կարողանա պահպանել իր ազգային ինքնությունը եւ զարգանա»,-ասել է Սարգսյանը:
Օմանի դեսպանն այս կապակցությամբ նշել է, որ ամբողջ արաբական աշխարհում հայերը ճանաչված են եւ տարբեր ոլորտներում իրենց գործունեությամբ հարգանք են վայելում: Նա կարեւորել է տնտեսության, մշակույթի եւ այլ բնագավառներում Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացումը, իրավապայմանագրային անհրաժեշտ դաշտի ձեւավորումը:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է նաեւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության կարեւորությունը:

On February 15, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Sultanate of Oman to the Republic of Armenia Muhammad Auad Arb al-Rahman al Hasan (residence in Moscow) presented his credential to President Serzh Sargsyan.
The President congratulated the Ambassador on his appointment and expressed confidence that during his tenure relations between the two states and two friendly peoples would strengthen and develop. Serzh Sargsyan stressed there are excellent prerequisites and solid historical base to achieve that.
“I am sure that you know of the Armenian people’s great respect for the Arab people. More than once, the Arab people support our people in difficult times. After the Genocide perpetrated in the Ottoman Turkey, the Arab people indeed received warmly a large part of our nation and created conditions for our people to preserve their national identity and develop,” Sargsyan said.
With this regard, the Ambassador of Oman noted that Armenians are well known all over the Arab world and enjoy respect for their activities in different areas. He stressed the importance of enhancing cooperation with Armenia in the areas of economy, culture and others, and establishment of the legal field for cooperation.
The parties also underscored the importance of cooperation within the framework of international organizations, the presidential press service informed Armenian News-NEWS.am.