Հայաստանի ոստիկանության Մալաթիայի քննչական բաժնում քրեական գործ է հարուցվել Հրազդանի Ջրառատ գյուղի բնակիչ Շահեն Հայրապետյանի եւ նրա մոր` Վերգինե Հայրապետյանի հաղորդումների առնչությամբ: Գործը հարուցվել է փաստի առթիվ` Քրեական օրենսգրքի 131 հոդվածի երկրորդ մասի առաջին կետով` «մարդուն առեւանգելը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ»: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց ՀՀ ոստիկանության լրատվական ծառայության աշխատակից Արմեն Մալխասյանը:
Նշենք, որ փետրվարի 10-ին Շահեն Հայրապետյանը Գլխավոր դատախազություն հաղորդում էր ներկայացրել, որն առնչվում էր Ազգային ժողովի հանրապետական պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի եղբորորդու` Արտակ Ալեքսանյանին եւ նրա հետ առնչություն ունեցող շուրջ մեկ տասնյակ անձանց: Հաղորդման մեջ Հայրապետյանը պատգամավորի եղբորորդուն` Արտակ Ալեքսանյանին եւ նրա ընկերներին մեղադրում է իրեն դաժան ծեծի եւ բռնությունների ենթարկելու մեջ:
Գումարային խնդիրների պատճառով նրանք, ըստ Շահեն Հայրապետյանի ներկայացրած հաղորդման, ապօրինի բռնագրավել են իրեն պատկանող ավտոմեքենան, իրեն ծեծի ենթարկել Արաբկիր համայնքում գտնվող «Երեւան Սիթի» խանութի նկուղում, հետո նրանցից մի քանիսն իրեն առեւանգել, տարել են Մալաթիա թաղամասի մոտ գտնվող ինչ-որ մետաղյա տնակ, այնտեղ չորս օր «պատանդ» պահել: Առեւանգողների թվում Արտակ Ալեքսանյանի անունը չի նշվում:
Իր հերթին Շահեն Հայրապետյանի մայրը` Վերգինե Հայրապետյանը փետրվարի 11-ին դիմել էր ոստիկանության Հրազդանի բաժին` պնդելով, որ Արամ, Իլյիչ, Արթուր անուններով անձինք իր որդուն կանչել են «Երեւան Սիթի» խանութ, ինչից հետո որդին իր կամքին հակառակ մի քանի օր մնացել է անազատության մեջ, ապա դիմել փախուստի:
Նշենք, որ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Սամվել Ալեքսանյանը հերքել է իր եղբորոդու առնչությունը հիշյալ միջադեպին: Նրա պնդմամբ` այս ողջ պատմությունը «շառ» է, «սարքովի գործ»:

В следственном отделении полиции Армении возбуждено уголовное дело в связи с сообщениями жителя района Джрарат города Раздан Шагеном Айрапетяном и его матери Вергине Айрапетян. Дело возбуждено по первому пункту второй части ст. 131 УК Армении (похищение человека группой лиц по предварительной договоренности). Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщил сотрудник информационной службы полиции Армении Армен Малхасян.
Отметим, что 10 февраля Шаген Айрапетян сообщил, что обратился в Генеральную прокуратуру Армении, ожидая, что прокуратура возбудит уголовное дело в отношении лиц, подвергших его избиению, а также обеспечит безопасность его и его семьи. Заявление касается племянника депутата парламента Армении от правящей Республиканской партии Армении Самвела Алексаняна - Артака Алексаняна, а также около десятка других соучастников.
По утверждению Шагена Айрапетяна, работавшего экспедитором в импортирующей сладости фирме «Суарен», ему угрожали, что если он не вернет долг в 1,5 млн. драмов ($ 4150), образовавшийся из-за закрытия нескольких магазинов, куда Айрапетян поставлял товар, его дом в Раздане будет взорван, а его и членов его семьи ждет жестокая расправа. В настоящий момент Айрапетян вместе с семьей покинул свой дом.
Для погашения долга Айрапетян предложил своим работодателям работать без зарплаты. По его словам, 3 февраля товарищ Артака Алексаняна позвонил ему и предложил прийти в супермаркет «Ереван Сити» на улице Комитаса для заключения договоренности. Однако по прибытии в супермаркет его завели в подвал и подвергли жестокому избиению.
По утверждению Айрапетяна, это было сделано по распоряжению Артака Алексаняна, который самолично, вместе с десятком других молодчиков, палкой избивал Айрапетяна.
Мать Шагена Айрапетяна рассказала, что вместе с ним поехала на эту встречу к супермаркету «Ереван Сити» и ждала его наверху. Когда она увидела избитого сына, ей стало плохо, после чего ее увезли в Раздан, а Шагена увезли в какой-то вагон-домик, находящийся в Малатии, где удерживали 4 дня, заявив, что он оттуда не выйдет, пока сумма не будет возвращена. По словам Шагена, ночью, когда охранники спали, ему удалось оттуда сбежать, однако угрозы после побега не прекратились, передает радио «Свобода».