Իսրայելի չորս դեսպանատներ սպառնալիքի տակ են։ Իսրայելի ԱԳՆ-ն չի հայտնում այն երկրների ցանկը, որտեղ իր դիվանագիտական ներկայացուցչությունները կարող են գրոհի ենթարկվել:
Իսրայելն արդեն 3-րդ տարին է, որ փետրվարին հայտարարում է բարձր պատրաստականության մասին, հաշվի առնելով, որ այդ ամսին «Հըզբոլլահը» նշում է շարժման առաջնորդ Իմադ Մուռանիեի մահվան օրը: Նրա մահվան մեջ արաբները մեղադրում են Թել-Ավիվին։ Սակայն այս անգամ սպառնալիքը ոչ թե ընդհանուր է, այլ վերաբերում է կոնկրետ երկրների:
Հիշեցնենք, որ Իսրայելի ահաբեկչության դեմ պայքարի բյուրոն հրապարակել է մի քանի երկրների ցանկ, որտեղ կարող են հարձակումներ լինել իսրայելցիների վրա: Այդ երկրների շարքում են Ադրբեջանը, Հայաստանը, Վրաստանը, Թուրքիան,Վենեսուելան, Եգիպտոսը եւ այլն: Պետք է նշել, որ Հայաստանում Իսրայելի դեսպանատուն չկա։
Փետրվարի 14-ին Ադրբեջանում Իսրայելի դեսպանատունը փակվել է։ Պաշտոնական հայտարարության մեջ ասվում է, որ այն փակվել է տեխնիկական պատճառներով։ Այսօր դեսպանատունը կրկին վերսկսել է իր աշխատանքները։

Four Israeli embassies are closed due to terrorist threats. The Israeli ministry has not yet issued the list of the countries where diplomatic missions may be attacked.
It is already for the third year that Israeli embassies overseas are put on alert in February on the occasion of anniversary of the assassination of Hezbollah leader Imad Mughniyah.
The Israel Counter Terrorism Bureau issued a warning Friday to Israeli citizens saying traveling to certain states may pose threat. The report says the most dangerous for Israelis are Armenia, Azerbaijan, Georgia, Egypt, Turkey, Côte d’Ivoire, Mauritania and Venezuela. There is no Israeli embassy in Armenia.
Country’s diplomatic mission in Azerbaijan was closed on Monday due to technical reasons but resumed its work today.