Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող Կարեն Ղազարյանի համագյուղացիներն ու հարազատներն այսօր՝ նոյեմբերի19-ի առավոտյան բողոքի ակցիա էին կազմակերպել՝ ի աջակցություն Կարեն Ղազարյանի։
Կարեն Ղազարյանի ծննդավայր սահմանմերձ Բերդավանից եւ հարեւան գյուղերից մի քանի տասնյակ ուսանողներ Երեւանի պետական համասարանի մոտից երթով շարժվեցին ՀՀ կառավարության շենք։
NEWS.am-ի հետ զրույցում ցուցարարները նշեցին, որ կառավարությունում պետք է բավարար ուշադրություն դարձնեն Կարեն Ղազարյանի հարցրին, իսկ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն էլ պետք է հանդիպի Կարեն Ղազարյանի ընտանիքի հետ։ Ըստ նրանց՝ հայկական կողմը բավարար քայլեր չի ձեռնարկում Կարեն Ղազարյանի հարցը բարձրացնելու համար։
Նրանք Կարեն Ղազարյանի ծնողների անունից նամակ են պատրաստվում հանձնել վարչապետին։
Նշենք, որ երկու օր առաջ՝ նոյեմբերի 17-ին Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչները փակել էին դեպի Բագրատաշեն եւ Վրաստան տանող ճանապարհը եւ պահանջում են հետ վերադարձնել Ադրբեջանում գերեվարված Կարեն Ղազարյանին:
Հիշեցնենք, որ Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ 34-ամյա Կարեն Ղազարյանը հուլիսի 15-ին հայտնվել էր Ադրբեջանի տարածքում: Ադրբեջանական կողմը տեղեկություն էր տարածել «սահմանին Հայաստանի ԶՈՒ հետախուզադիվերսիոն խմբի հարձակման կանխման», ինչպես նաեւ 1984 թվականի ծնված հայ զինծառայող Կարեն Ղազարյանի գերեվարման մասին: Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ Կարեն Ղազարյանը չի ծառայում եւ երբեք չի ծառայել Հայաստանի ԶՈՒ շարքերում:
Սա Ադրբեջանի իշխանություններին չէր խանգարել Ղազարյանին դիվերսանտ հայտարարել եւ դատել:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը օրերս հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը փորձել է շոու անել, Ղազարյանին դիվերսանտ ներկայացնել եւ հավասարության նշան դնել այն անձանց հետ, որոնք ծանր հանցագործություններ են կատարել՝ Ասկերովի եւ Գուլիեւի. «Չնայած այս ամենին, համապատասխան աշխատանք է տարվում, հայրենակցին վերադարձնելու հարցը օրակարգում է»:
Այս հարցով ՀՀ օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը դիմել է ՄԱԿ եւ ԵԽ հանձնակատարներին, աշխատանք է տարվում ԿԽՄԿ հետ սերտ համագործակցությամբ:

YEREVAN. – A group of fellow villagers and relatives of Armenian citizen Karen Ghazaryan, who is in captivity by Azerbaijan, carried out a protest Monday morning in Armenia’s capital city of Yerevan, and in support of Ghazaryan.
Several dozen university students from Berdavan border village and neighboring villages in Tavush Province marched from Yerevan State University to the government building.
The demonstrators told Armenian News-NEWS.am that the government should focus considerably on Ghazaryan’s matter, and that acting PM Nikol Pashinyan should meet with his family. In their view, Armenia is not taking enough steps to raise this matter.
Also, the protesters are going to submit a letter to the acting PM on behalf of Karen Ghazaryan’s parents.
As reported earlier, on October 17, the residents of Berdavan village had blocked the road leading to Bagratashen checkpoint at the border with Georgia, and demanded that Ghazaryan be returned from captivity in Azerbaijan.
Karen Ghazaryan (born in 1984), a resident of Berdavan village, had ended up in Azerbaijan for unknown reasons, and was captured on July 15.
Azerbaijan had attempted to present this as “the prevention of a reconnaissance group of the Armenian Armed Forces on the border.” The incident allegedly had occurred in the direction of Azerbaijan’s Gazakh Region. The Azerbaijani Defense Ministry had said an Armenian serviceman was taken captive.
The Armenian Defense Ministry, however, formally had declared that Ghazaryan was not serving and had never served in the Armed Forces of Armenia.
And on November 16, the Human Rights Defender (Ombudsman) of Armenia, Arman Tatoyan, announced that he had petitioned to the UN and the Council of Europe commissioners, in connection with having Ghazaryan returned to Armenia, and that relevant work was being done also in close cooperation with the International Committee of the Red Cross.