Հայաստանի իշխող կոալիցիան այսօր՝ փետրվարի 17-ին համագործակցության նոր հուշագիր է ստորագրել: Ստորեւ ներկայացնում ենք հուշագրի տեքստն ամբողջությամբ:
«Արդեն երեք տարի է Հայաստանի Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները կազմել են քաղաքական կոալիցիա, որն իր վրա է վերցրել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական զարգացման պատասխանատվությունը:
Քաղաքական կոալիցիան ձեւավորվեց մեր երկրի համար դժվարին պայմաններում: Կոալիցիայի ձեւավորումը, նրա նպատակների իրագործման համար կողմերի կամքի եւ վճռականության հայտարարումն ու իշխանության գործունեության հավաքական պատասխանատվության ստանձնումը լուրջ դեր ունեցան երկրի կայունությունն ու բնականոն ընթացքն ապահովելու համար: Դա նաեւ կարեւոր գործոն դարձավ Հայաստանի Հանրապետության առջեւ ծառացած արտաքին եւ ներքին մարտահրավերներին արդյունավետ դիմակայելու, այդ թվում` հարավօսական իրադարձությունների եւ աշխարհը համակած խոր ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում սոցիալական լուրջ անկումներ թույլ չտալու գործում:
Քաղաքական կոալիցիան վերստին կարեւորում է հնարավոր արտաքին սպառնալիքներին համախմբված դիմակայելու անհրաժեշտությունը, երկրում համակարգային փոփոխությունների շարունակականությունը, դրանց նոր ազդակ հաղորդելն ու շոշափելի արդյունքներ երաշխավորելը:
Քաղաքական կոալիցիան հայտարարում է հետճգնաժամային Հայաստանի առաջընթաց զարգացմանն ու մեր հասարակության բարեկեցության բարձրացմանն ուղղված առավել համարձակ քայլերի իրականացման վճռականության մասին` առանձնացնելով կոռուպցիայի դեմ համընդգրկուն պայքարի ու ստվերային տնտեսության էական կրճատման գերակայությունը:
Քաղաքական կոալիցիան ընդգծում է միասնականության կարեւորությունն այս գործընթացում եւ վերահաստատում իր քաղաքական պատասխանատվությունն այդ փոփոխությունների համար:
Նոր փոփոխություններին ընդառաջ` կոալիցիոն կուսակցությունները միասնական են եւ նպատակ չունեն գալիք խորհրդարանական ընտրություններում իրենց քաղաքական կշիռն ավելացնել միմյանց դեմ պայքար ծավալելու եւ կոալիցիայի ներսում ուժերի հարաբերակցությունը փոխելու հաշվին: Կոալիցիոն գործընկերները համոզված են, որ փոփոխությունների իրականացման հետեւողականությունն առավել կմեծացնի կոալիցիայի քաղաքական դերակատարությունն ու նրա հանդեպ հասարակության վստահությունը` հանգեցնելով խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում կոալիցիայի ներկայացվածության աճին: Ավելին, քաղաքական կոալիցիան նախագահական ընտրություններում հանդես կգա միասնական թեկնածուով` ի դեմս գործող նախագահի, դրանով իսկ երաշխիքներ ստեղծելով ապահովելու փոփոխությունների հետագա շարունակականությունն ու մեր երկրի կայուն առաջընթացը հաջորդող հինգ տարիների ընթացքում»:

Leaders of the Armenian ruling forces – Republican Party of Armenia (RPA), Prosperous Armenia (PAP) and Orintas Yerkir (the Rule of Law), have signed a new coalition memorandum in president’s residence on Thursday.
Armenian News-NEWS.am posts the full text:
Declaration of the Political Coalition
Three years ago the RPA, BA and OY political parties formed a political coalition which assumed responsibilities for Armenia’s political, economic and social development.
The Political Coalition was formed when the country was going through difficult times. The formation of the Coalition, expression of will and resolve by its members and collective acceptance of responsibilities for the actions of the authorities has played a significant role in ensuring stability and normal life in the country. It has also become an important factor in successfully defying the external and internal challenges facing the Republic of Armenia, including the events in South Ossetia and preclusion of a serious social downturn conditioned by the severe global financial and economic crisis.
Political Coalition restates that it is important to withstand jointly all potential external threats, carry on with the structural changes in the country, provide them with new momentum and guarantee tangible results.
Political Coalition declares its resolve to make more courageous steps toward ensuring Armenia’s post-crisis progressive development and improvement of well-being of our people, placing special emphasis on comprehensive fight against corruption and significant reduction of the shadow economy.
Political Coalition underscores the importance of unity in this process and reiterates its political responsibility for these changes.
The parties of the Coalition are united in meeting these changes and in the upcoming parliamentary elections will not strive to increase their political weight through contesting against each other or changing correlation of forces within the Coalition. The Coalition partners are confident that sustained implementation of the reforms will further increase the political role of the Coalition and public trust toward it, resulting in the amplified participation of the Coalition at the RA National Assembly after the parliamentary elections. Furthermore, at the presidential elections the Political Coalition will come up with one single nomination in the person of the current President, creating thus guarantees of further continuance of the changes and sustainable development of our country for the next five years.