Դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի առաջիկա նիստին կքննարկվի համացանցի շուկաների կարգավորման վերաբերյալ համաձայնեցված քաղաքականությունը, ցանցային տեխնոլոգիաների զարգացումը, նավթի, գազի եւ նավթամթերքների միասնական շուկաների ձեւավորումը: Նիստը կվարի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Առաջնորդները կլսեն Եվրասիական տնտեսական կոլլեգիայի նախագահի զեկույցը՝ մինչ 2025 թվականը ԵՏՄ-ի թվային օրակարգի իրականացման մասին, որը նախատեսում է երկրների կողմից համացանցի շուկաների եւ ցանցային տեխնոլոգիաների զարգացման համաձայնեցված քաղաքականության իրագործում:
Նա նշել է, որ առաջիկա նիստի ժամանակ կքննարկվի ԵՏՄ անդամ երկրների միջեւ մաքսատուրքերի բաշխումը: Նիստի ընթացքում պետությունների ղեկավարները պետք է համաձայնեցնեն ԵՏՄ անդամ պետությունների բյուջեների միջեւ ներկրման մաքսատուրքերի բաշխման նորմատիվները:
Նա նաեւ նշել է, որ փաստաթղթի նախագծով նախատեսվում է արժութաֆինանսային եւ դրամավարկային քաղաքականության մերձեցում, արդյունավետ տրանսպորտային եւ լոգիստիկ շղթաների ստեղծում, սոցիալ-հումանիտար եւ կրթական ոլորտներում համագործակցության խորացում: Ուշակովի խոսքով, նիստին կմասնակցեն Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ղրղզստանի նախագահները, ինչպես նաեւ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարը:
Ընդլայնված կազմով նիստին ներկա կլինի նաեւ Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը: Ուշակովը հիշեցրել է, որ Մոլդովան ԵՏՄ-ում դիտորդ երկիր է:

The agreed policy to regulate the Internet markets, the development of network technologies, the formation of common markets for oil, gas and petroleum products will be discussed at the upcoming meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in St. Petersburg on December 6, TASS reported.
The meeting will be chaired by Russian President Vladimir Putin, Russian presidential aide Yuri Ushakov told reporters.
“The leaders will hear a report by the chair of the board of the Eurasian Economic Commission on the implementation of the digital agenda until 2025, which envisages the implementation of a coherent policy on Internet market regulation and network technology development by the countries. The program of forming common oil and gas markets by 2025 will be submitted to the Eurasian Economic Union leaders for consideration,” he said.
According to him, during the upcoming meeting the distribution of fees among the Eurasian Economic member states, as well as possibilities for the further development of integration processes will be discussed.
According to the aide, the presidents of Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Armenia's acting Prime Minister as well as President of Moldova Igor Dodon will take part in the meeting.