Իրանի զինված ուժերը հաստատել են այն տեղեկությունը, որ բալիստիկ հրթիռի նոր փորձարկումներ են անցակցրել:
Երեքշաբթի Fars գործակալությունը հաղորդել է, որ նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ԻՀՊԿ ռազմատիեզերական ուժերի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Ամիր Ալի Հաջիզադեն, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք հրթիռային փորձարկումներ ենք իրականացնում: Մեր վերջին փորձարկումը կարեւոր նշանկաություն ուներ», - ասել է Հաջիզադեն: Նրա խոսքով, Իրանն ամեն տարի իր հրթիռների մոտ 40-50 փորձարկում է կատարում: Նա նաեւ նշել է, որ «ամերիկյան իշխանությունների արձագանքը ցույց է տալիս, որ այս թեման շատ կարեւոր է նրանց համար»:
Դեկտեմբերի 1-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն հայտարարել էր, որ Թեհրանը միջին հեռահարության  բալիստիկ հրթիռի փորձարկում է անցկացրել՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2231 բանաձեւին հակառակ: Այս հարցով խորհրդակցություններ են նախաձեռնվել Ֆրանսիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի կողմից: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները համակարծիք չեն եղել, որ Իրանի վերջին հրթիռային փորձարկումները խախտում են Անվտանգության Խորհրդի 2231 բանաձեւը, որն ընդունվել է Իրանի միջուկային գործարքի ԳՀՀԾ շրջանակներում:
Այդ երկրների մշտական ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ Իրանի հրթիռային արձակումները ոչ թե ուղղակի խախտում են, այլ բանաձեւի «անհամապատասխանություն»....
Իրանը 1990 թվականից զարգացնում է իր հրթիռային ծրագիրը: Նա բալիստիկ հրթիռների զարգացման գործում մեծ հաջողության է հասել: Միեւնույն ժամանակ, Թեհրանը հրաժարվում է բանակցել հրթիռային արդյունաբերության սահմանափակման հարցով՝ պատճառաբանելով, որ տարածաշրջանում իր մրցակիցները բալիստիկ հրթիռներ ունեն:

Вооруженные силы Ирана подтвердили информацию о том, что провели новые испытания баллистической ракеты. С соответствующим заявлением, как сообщило во вторник агентство Fars, выступил командующий военно-космическими силами Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС Ирана) бригадный генерал Амир Али Хаджизаде, передает ТАСС
«Мы проводим ракетные испытания. Последний наш тестовый запуск имел важное значение», - сказал Хаджизаде. По его словам, ежегодно Иран проводит около 40-50 тестовых запусков своих ракет. Он также отметил, что «реакция американских властей показывает, что для них эта тема является очень важной».
1 декабря госсекретарь США Майкл Помпео заявил, что Тегеран провел испытание баллистической ракеты средней дальности вопреки резолюции 2231 Совета Безопасности ООН. По инициативе Франции и Великобритании прошли консультации по этому вопросу. Члены Совета Безопасности ООН не пришли к единому мнению, являются ли недавние ракетные испытания Ирана нарушением резолюции Совбеза 2231, принятой в поддержку Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной сделке. Постпреды этих стран заявили, что считают ракетные запуски Ирана не прямым нарушением, но «несоответствием» резолюции.
Ранее глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявлял, что его страна "не обладает атомным оружием и не проектирует ракеты для оснащения их ядерными зарядами", поэтому Тегеран не нарушает резолюции СБ ООН.
Иран с 1990-х годов занимается развитием своей ракетной программы. Больших успехов он добился в разработке баллистических ракет. При этом Тегеран отказывается вести переговоры по ограничению ракетной отрасли, мотивируя это тем, что у его соперников в регионе приняты на вооружение баллистические ракеты.