Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին բավականին հեռանկարային ուղղություն է: Դեկտեմբերի 18-ին Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ասաց Հայաստանում ՌԴ առեւտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն:
Նրա խոսքով՝ սպասվում է դրան ռուսաստանցի ռեզիդենտների մասնակցությունը, սակայն ամեն ինչ կախված է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ պայմանավորվածություններից: «Ռուսաստանցի ներդրողները պատրաստ են մասնակցելու «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու աշխատանքին, սակայն գործարարները պետք է հստակ իմանան, թե այս գոտում ինչ ապրանքներ է հնարավոր իրացնել»,- պարզաբանեց առեւտրային ներկայացուցիչը:
Բաբկոն նշեց, որ ռուսական հնարավորությունները կախված են Հայաստանի կառավարության ճիշտ ձեւակերպած խնդիրներից:
«Մենք Հայաստանի նոր կառավարության հետ աշխատելու հույս ունենք: Ներդրողների շրջանում առկա է սպասման ռեժիմ»,- հավելեց նա:
Տնտեսական ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության հիմնական ուղղություններին անդրադառնալով՝ ռուսաստանցի պաշտոնյան նշեց տրանսպորտային նախագծերը եւ սրա հետ կապված հիշեցրեց, որ շրջափակումը, որի մեջ է գտնվում Հայաստանը, կարտացոլվի համագործակցության վրա, քանի որ գոյություն ունի միայն «Վերին Լարս» հսկիչ անցակետով ավտոճանապարհը:
«Դրա աշխատանքում խափանումները կապված են բնական աղետների եւ բեռնափոխադրումների հոսքի հագեցվածության հետ: Խնդրի լուծման տարբերակներից մեկն է երկաթուղու դերի մեծացումը: Հարավկովկասյան երկաթուղին այս նպատակով միջոցներ է ձեռնարկում, մասնավորապես՝ լաստանավեր է վարձում եւ գնում, որոնք կարող են բեռները ծովային ճանապարհով Ռուսաստան հասցնել եւ հետ՝ Հայաստան»,- շեշտեց Անդրեյ Բաբկոն:
Նրա կարծիքով՝ Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցումը նույնպես կնպաստեր տրանսպորտային խնդիրների լուծմանը եւ հանրապետությանը թույլ կտար տարանցիկ հաբ դառնալ:
«Առավել եւս, որ Հայաստանը ներկայանում է որպես ԵՏՄ միակ երկիր, որն Իրանի հետ ցամաքային սահման ունի: Սակայն հարցը բախվում է ներդրումներին»,- եզրափակեց Բաբկոն:

Свободная экономическая зона в Мегри – довольно перспективное направление. Об этом на совместной пресс-конференции с Чрезвычайным и полномочным послом России заявил 18 декабря в Ереване торговый представитель РФ в Армении Андрей Бабко.
По его словам, ожидается участие в ней российских резидентов, однако все зависит от договоренностей между Арменией и Ираном. «Российские инвесторы готовы участвовать в работе свободной экономической зоны «Мегри», однако бизнесмены должны четко знать, какие товары можно реализовать в этой зоне», - пояснил торгпред.
Бабко отметил, что российские возможности зависят от правильно сформулированных задач Правительства Армении.
«Мы рассчитываем на работу с новым Правительством Армении. Режим ожидания у инвесторов присутствует», - добавил он.
Касаясь основных направлений армяно-российского сотрудничества в экономической сфере, российский чиновник указал на транспортные проекты и в этой связи напомнил, что блокада, в которой находится Армения, отражается на сотрудничестве, поскольку действует только автомобильная дорога через КПП «Верхний Ларс».
«Перебои в ее работе связаны с природными катаклизмами и насыщенностью грузопотока. Один из вариантов решения проблемы – усиление роли железной дороги. ЮКЖД принимает меры для этого, в частности, арендует и покупает паромы, которые могут морским путем доставлять грузы в Россию и обратно в Армению», - подчеркнул Андрей Бабко.
По его мнению, строительство железной дороги Иран – Армения также способствовало бы решению транспортных проблем и позволило бы республике стать транзитным хабом.
«Тем более что Армения декларирует себя как единственная страна ЕАЭС, у которой есть сухопутная граница с Ираном. Однако вопрос упирается в инвестиции», - заключил российский торгпред.