Նախիջեւանի ուղղությամբ դիրքային տեղաշարժերի 95 տոկոսը տեղի է ունեցել փետրվար-մայիս ամիսներին: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին, Դիլիջանում, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությաունը, ըստ որի Նախիջեւանի ուղղությամբ 11 հազար հեկտար տարածք իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել:
«Եթե չեմ սխալվում, պաշտպանության նախարարը մի քանի անգամ հրավիրել է լրագրողների խմբի եւ նրանք գնացել ու տեղում սահմանային իրավիճակին ծանոթացել են:
Ես տեսնում եմ, որ նախորդ իշխանության ներկայացուցիչները ինչ-որ մեկնաբանություններ են անում: Նախիջեւանի ուղղությամբ դիրքային խնդիրները, որ տեղի է ունեցել, 95 տոկոսը տեղի է ունեցել փետրվար-մայիս ամիսներին: Եթե ինչ-որ բան տեղի է ունեցել, ուրեմն տեղի է ունեցել այդ ամիսներին, իմ վարչապետ դառնալուց առաջ: Իսկ իրականում տեղի է ունեցել դիրքերի որոշակի տեղաշարժեր, որոնք եղել են երկու կողմից: Ես պաշտոնապես ասում եմ, որ այն տարածքները, որոնք մայիսի 8-ի դրությամբ եղել են Հայաստանի ԶՈՒ վերահսկողության ներքո, բոլորը շարունակում են մնալ մեր վերահսկողության ներքո:
Ես նույնիսկ ասել եմ, որ այդ պրոցեսների արդյունքում մեր ԶՈՒ դիրքերը բարելավվել են նաեւ եւ ռազմավարական նախաձեռնությունը ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում էմնալ մեր ԶՈՒ ձեռքում: Որեւէ տարածքային զիջում իմ վարչապետության ժամանակ չի եղել»,-հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատարը:

95% позиционных передвижений в нахиджеванском направлении имело место в феврале-мае. Об этом заявил в беседе с журналистами в Дилижане 19 декабря и.о. главы Правительства Армении Никол Пашинян, комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что они взяли под свой контроль 11 тыс. га территории на нахиджеванском направлении.
«Если я не ошибаюсь, министр обороны несколько раз приглашал группу журналистов, которая на месте ознакомилась с ситуацией на границе. Я вижу, как представители прежних властей выступают с какими-то комментариями. 95% позиционных передвижений на нахиджеванском направлении имело место в феврале-мае. Если что-то и было, то оно имело место именно в эти месяцы, еще до моего вступления в должность премьер-министра. На самом деле определенные передвижения позиций имели место, и происходило это по обе стороны. Я официально заявляю о том, что территории, которые по положению на 8 мая были под контролем ВС Армении, так и продолжают пребывать под нашим контролем. Я даже говорил, что в результате этих процессов позиции наших ВС улучшились, и стратегическая инициатива как была, так и продолжает оставаться в руках наших ВС. Никаких территориальных уступок в период моего премьерства не было», - заявил Пашинян.