ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհակալությունէ հայտնել Ալբանիային՝ իրանցի դեսպանին եւ մյուս դիվանագետին արտաքսելու համար, որոնք իբր մասնակցել են Ալբանիայի անվտանգությանը սպառնացող անօրինական գործողությունների՝ տեղեկացնում է AP-ն։
Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռամին գրած նամակում Թրամփը շնորհակալություն է հայտնել նրան «հետեւողական ջանքերի համար, որոնք գործադրվում են Իրանին եւ նրա ապակայունացնող գործունեությանը դիմակայելու համար»։
Ավելի վաղ Ալբանիայի ԱԳՆ-ը հայտարարել էր, որ երկու դիվանագետներ արտաքսվել են «դիվանագիտական իրավասությունները խախտելու համար»։
Իրանն այդ դեպքի համար մեղադրել էր ԱՄՆ-ին եւ Իսրայելին։ ԻԻՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Բահրամ Հասեմին հայտարարել էր, որ «Ալբանիան դարձել է Միացյալ Նահանգների, Իսրայելի եւ որոշ ահաբեկչական խմբերի չկանխամտածված զոհը»։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը եւ Իսրայելն աշխատում են Իրանի եւ եվրոպական երկրների հարաբերությունների վերացման ուղղությամբ, եւ որ Ալբանիան չպետք է թույլ տա ուրիշներին ղեկավարել իր հարաբերությունները Թեհրանի հետ։

U.S. President Donald Trump has thanked Albania for expelling the Iranian ambassador and another diplomat for allegedly engaging in illegal activities that threaten Albania’s security, AP reported.
Trump’s letter to Albanian Prime Minister Edi Rama, dated Dec. 14, thanked him “for your steadfast efforts to stand up to Iran and to counter its destabilizing activities and efforts to silence dissidents around the globe.”
The U.S. Embassy in Tirana published the letter on its Facebook page on Thursday.
Albania’s Foreign Ministry on Wednesday said the two diplomats were expelled for “violating their diplomatic status” following talks with other countries, including Israel.
Trump’s letter said the expulsion “exemplifies our joint efforts to show the Iranian government that its terrorist activities in Europe and around the world will have severe consequences.”
Iran blamed the United States and Israel for the expulsions. The official IRNA news agency quoted Foreign Ministry spokesman Bahram Ghasemi as saying that “Albania has become an unintentional victim of the United States, Israel and some terrorist groups.”