Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանը պետք է Ռուսաստանի հանդեպ նոր քաղաքականություն վարի եւ փոխի երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների բնույթը: Դեկտեմբերի 25-ին Երեւանում՝ ՌԴ դեսպանատան առջեւ փոքրաթիվ ակցիայի ժամանակ այս մասին հայտարարեցին արեւմտյան ինտեգրացիայի կողմնակիցները, հաղորդում է  NEWS.am-ի թղթակիցը:
Ըստ ակցիայի մասնակիցների, ներկայիս իշխանությունը Ռուսաստանի հանդեպ շարունակում է նույն քաղաքականությունը, ինչ նախկին իշխանությունը: Արեւմտամետները պահանջում են Հայաստանի տարածքից ռուսական 102-րդ ռազմական բազան դուրս բերել:
Հավաքվածներն իրենց պահանջը հիմնավորում են 2015 թվականին Գյումրիում ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի կողմից Ավետիսյանների ընտանիքի սպանությամբ, ինչպես նաեւ վերջերս տեղի ունեցած կնոջ սպանությամբ:
Նրանց կարծիքով՝ 102-րդ ռազմական բազան սպառնալիք է ոչ միայն Հայաստանի քաղաքացիների, այլեւ հայկական պետության նկատմամբ:
Բողոքի ակցիան անցկացվում է Հայաստանի Եվրոպական կուսակցության նախաձեռնությամբ: Ակցիայի ընթացքում հավաքվածները իրենց պահանջը կփոխանցեն ՌԴ դեսպանին:

YEREVAN. – After the velvet revolution, Armenia should conduct a new policy toward Russia and change the nature of relations between the two countries.
The supporters of Western integration stated about the aforementioned at Tuesday’s small demonstration outside the Russian embassy in capital city Yerevan, the Armenian News-NEWS.am correspondent reported from the scene.
As per these protesters, the incumbent Armenian authorities continue the same policy as their predecessors, in terms of Russia.
These pro-Westerners demanded that the 102nd Russian Military Base in Gyumri be taken out of Armenia. They contended this demand of theirs with Russian soldier Valery Permyakov’s brutal killing of Gyumri’s Avetisyan family in 2015, and with a Gyumri woman being beaten to death recently by another Russian military serviceman.
In their view, the aforesaid Russian military base is a threat to not only Armenian citizens, but also to the Armenian state.