Ահաբեկչության մեջ մեղադրվող Իրանի քաղաքացիների դեմ Եվրամիության պատժամիջոցներին ի պատասխան Թեհրանը միջոցներ կձեռնարկի: Այս մասին հայտնել է Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Բահրամ Կասեմին, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Եվրոպայի տարածքում վերջերս տեղի ունեցած հարձակումներին ի պատասխան Եվրամիության խորհուրդը ԵՄ ահաբեկիչների ցանկում ներառել է Իրանի երկու քաղաքացիների եւ Անվտանգության եւ հետախուզության նախարարության կառույցի:
Բացի դրանից կիսամյակային վերանայման արդյունքում խորհուրդը երկարաձգել է նաեւ նախկինում ցուցակում ներառված անձանց, խմբերի եւ կառույցների նկատմամբ պատժամիջոցները: Այժմ ցուցակում ներառված է 15 ֆիզիկական անձ, 21 խումբ եւ կառույց:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ի պատասխան այս քայլին անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկի», - Telegram-ի ալիքում գրել է Կասեմին` նշելով, որ Եվրամիության որոշումը զարմանալի է, եւ Իրանի դեմ մեղադրանքները անհիմն են:
Ավելի վաղ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել էր, որ Թեհրանի դեմ մեղադրանքները Եվրոպային չեն ազատում Իրանի ժողովրդի մոջահեդների կազմակերպությանը թաքցնելու համար, որը Իրանում ահաբեկչական է համարվում:
2018 թ. նոյեմբերին Բրյուսելում կայացած բանակցություններում ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները համաձայնել էին Դանիայում սկանդալի պատճառով քննարկել Իրանի դեմ պատժամիջոցների ցուցակի ընդլայնման հարցը:
Ավելի վաղ Դանիան երկրում Իրանի հետախուզական ծառայությունների անօրինական գործունեության մասին լուրերի կապակցությամբ Թեհրանից հետ էր կանչել իր դեսպանին:
Դանիայի հետախուզության եւ անվտանգության ծառայության ղեկավարը (PET) ասել էր, որ իրանական հատուկ ծառայությունները Դանիայի տարածքում մահափորձ էին նախապատրաստում: Թեհրանում մեղադրանքները հերքել էին: Իրանի ԱԳՆ-ն կանչել էր Դանիայի դեսպանին եւ իր բողոքն արտահայտել իրանական հետախուզական ծառայությունների գործունեության մասին հայտարարությունների կապակցությամբ:

Tehran will respond to EU sanctions on Iranian citizens who are accused of terrorism, said the spokesperson for the Iranian Foreign Ministry Bahram Ghasemi.
The European Union Council has included two Iranian citizens in the sanctioned list as well as the structure of the Iranian Ministry of Intelligence and Security in response to the recent attacks in Europe, Tasnim reported.
In addition, the Council also extended the sanctions on previously listed individuals, groups and structures after a semi-annual review. Now the list includes 15 individuals, 21 group and structure.
Iran’s Foreign Minister Mohammad Javad Zarif said earlier that the accusations against Tehran do not relieve Europe of responsibility for sheltering the Organization of the Mujahideen of the Iranian people.
In November 2018, the EU foreign ministers agreed at the talks in Brussels to consider expanding the sanctions list against Iran over the scandal in Denmark .
Denmark previously recalled the ambassador from Tehran amid reports of illegal activities of Iranian intelligence services in the country. The head of the Danish Intelligence and Security Service (PET) said that the Iranian intelligence services were preparing an assassination attempt.
The Iranian MFA summoned the Ambassador of Denmark and protested the statements on the activities of the Iranian special services in the country.