Ահաբեկչության մեջ մեղադրվող Իրանի քաղաքացիների դեմ Եվրամիության պատժամիջոցներին ի պատասխան Թեհրանը միջոցներ կձեռնարկի: Այս մասին հայտնել է Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Բահրամ Կասեմին, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Եվրոպայի տարածքում վերջերս տեղի ունեցած հարձակումներին ի պատասխան Եվրամիության խորհուրդը ԵՄ ահաբեկիչների ցանկում ներառել է Իրանի երկու քաղաքացիների եւ Անվտանգության եւ հետախուզության նախարարության կառույցի:
Բացի դրանից կիսամյակային վերանայման արդյունքում խորհուրդը երկարաձգել է նաեւ նախկինում ցուցակում ներառված անձանց, խմբերի եւ կառույցների նկատմամբ պատժամիջոցները: Այժմ ցուցակում ներառված է 15 ֆիզիկական անձ, 21 խումբ եւ կառույց:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ի պատասխան այս քայլին անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկի», - Telegram-ի ալիքում գրել է Կասեմին` նշելով, որ Եվրամիության որոշումը զարմանալի է, եւ Իրանի դեմ մեղադրանքները անհիմն են:
Ավելի վաղ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել էր, որ Թեհրանի դեմ մեղադրանքները Եվրոպային չեն ազատում Իրանի ժողովրդի մոջահեդների կազմակերպությանը թաքցնելու համար, որը Իրանում ահաբեկչական է համարվում:
2018 թ. նոյեմբերին Բրյուսելում կայացած բանակցություններում ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները համաձայնել էին Դանիայում սկանդալի պատճառով քննարկել Իրանի դեմ պատժամիջոցների ցուցակի ընդլայնման հարցը:
Ավելի վաղ Դանիան երկրում Իրանի հետախուզական ծառայությունների անօրինական գործունեության մասին լուրերի կապակցությամբ Թեհրանից հետ էր կանչել իր դեսպանին:
Դանիայի հետախուզության եւ անվտանգության ծառայության ղեկավարը (PET) ասել էր, որ իրանական հատուկ ծառայությունները Դանիայի տարածքում մահափորձ էին նախապատրաստում: Թեհրանում մեղադրանքները հերքել էին: Իրանի ԱԳՆ-ն կանչել էր Դանիայի դեսպանին եւ իր բողոքն արտահայտել իրանական հետախուզական ծառայությունների գործունեության մասին հայտարարությունների կապակցությամբ:

Тегеран примет меры в ответ на санкции Евросоюза против иранских граждан, которых ЕС обвиняет в терроризме, сообщил официальный представитель министерства иностранных дел Ирана Бахрам Касеми, передает РИА Новости
Совет Европейского союза включил в перечень террористов ЕС двух иранских граждан и структуру министерства разведки и безопасности Ирана в ответ на недавние нападения на территории Европы. Кроме того, совет также продлил действие санкций в отношении ранее внесенных в перечень лиц, групп и структур после полугодового пересмотра. Теперь в список входят 15 физических лиц, 21 группа и структура.
«Исламская Республика Иран в ответ на этот шаг в рамках ответных действий предпримет необходимые контрмеры», - сообщил Касеми в Telegram-канале, отметив, что решение Евросоюза вызывает удивление, а обвинения в адрес Ирана являются беспочвенными.
Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф ранее заявлял, что обвинения в адрес Тегерана не освобождают Европу от ответственности за укрытие Организации моджахедов иранского народа, которая в Иране считается террористической.
В ноябре 2018 года главы МИД ЕС на переговорах в Брюсселе согласились рассмотреть вопрос о расширении санкционного списка в отношении Ирана из-за скандала в Дании.
Дания ранее отзывала посла из Тегерана в связи с сообщениями о незаконной деятельности иранских спецслужб в стране. Глава датской Службы разведки и безопасности (PET) заявил, что иранские спецслужбы готовили покушение на территории Дании. В Тегеране обвинения отвергли. МИД Ирана вызвал посла Дании и выразил протест в связи заявлениями о деятельности иранских спецслужб в стране.