Ջեֆ Բեզոսի Blue Origin օդատիեզերական ընկերությունը 2019 թվականի սկզբին առաջին զբոսաշրջիկներին կուղարկի տիեզերք։ Սակայն տոմսերի վաճառքը դեռ չի սկսել, ընկերությունը չի որոշել դրանց արժեքը, Space News-ին պատմել է Blue Origin-ի ռազմավարության եւ վաճառքի գծով տնօրեն Արիան Կորնելը, փոխանցում է HighTech-ը։
Blue Origin-ը նախատեսում է զբոսաշրջիկներին տիեզերք ուղարկել New Shepard օդանավով։ Ընկերությանը մնացել է սարքի վերջին փորձնական արձակումն անցկացնել, որը 2018 թվականի դեկտեմբերի 18-ից հետաձգվել է անորոշ ժամանակով։
Ընկերությունում Reuters-ի աղբյուրները հայտարարել են, որ առաջին տիեզերական զբոսաշրջիկների համար տոմսերի արժեքը կկազմի 200 հազար դոլար։ Սակայն նույնիսկ 300 հազար արժողության դեպքում արձակումները վնաս են հասցնելու ընկերությանը, կարծում են Teal Marco Caceres տիեզերական ընկերությունում։ Վերլուծաբանները New Shepard-ի մեկ թռիչքի ծախսերը 10 մլն դոլար են գնահատում։
Հուլիսի վերջերին Blue Origin-ը New Shepard օդանավի ուղեւորատար կապսուլայի վթարային համակարգի հաջող փորձարկում է անցկացրել 120 մետր բարձրության վրա։ New Shepard հրթիռը հասել է 90 կմ բարձարության, որից հետո ուղեւորատար կապսուլան առանձնացել է եւ ինքնուրույն հասել է ծովի մակերեւույթից 120 կմ բարձրության։ Անջատումից մի քանի րոպե անց առանձնացված հրթիռը սեփական շարժիչով վայրէջք է կատարել Երկրի մակերեւույթի վրա, իսկ ուղեւորատար կապսուլան իջել է 3 օդապարիկներով։

Аэрокосмическая компания Джеффа Безоса Blue Origin отправит первых туристов в начале 2019 года. При этом продажа билетов на полет еще не началась — компания не определилась с их стоимостью, рассказал Space News директора Blue Origin по стратегии и продажам Ариан Корнелл, передает HighTech
Blue Origin планирует отправлять туристов в космос на корабле New Shepard. Компании осталось провести последний тестовый запуск летательного аппарата, который был перенесен с 18 декабря 2018 года на неопределенный срок.
Источники Reuters в компании заявляли, что стоимость билетов для первых космических туристов составит $200 тыс. Однако даже при цене в $300 тыс. запуски принесут компании убыток, считают в космической компании Teal Marco Caceres. Аналитики оценивают затраты на один полет New Shepard в $10 млн.
«Мы поставили цель (начать) летать с людьми в начале 2019 года. Однако цена билета еще не определена — мы собираемся найти способы убедиться, что не только сверхбогатые смогут летать в космос», - заявил Ариан Корнелл.
И конце июля Blue Origin провела успешные испытания системы аварийного спасения для пассажирской капсулы корабля New Shepard на высоте 120 км. Ракета New Shepard достигла высоты в 90 км, после чего пассажирская капсула отделилась и самостоятельно достигла высоты в 120 км над уровнем моря. Через несколько минут после отделения ракета села на поверхность Земли на собственных двигателях, а пассажирская капсула — на трех парашютах.