Չինական «Չանե-4» տիեզերական սարքը, որը հունվարի 3-ին մարդկության պատմության մեջ առաջին անգամ հաջող վայրէջք է կատարել Լուսնի հակառակ կողմում, կատարել է Երկրի բնական արբանյակի մակերեւույթի համայնապատկերային լուսանկարներ: Այս մասին հայտնում է Xinhua-ն՝ վկայակոչելով Չինական ազգային տիեզերական վարչությանը (CNSA):
Համայնապատկերային լուսանկարները 360 աստիճանով կատարվել են տիեզերական զոնդի վերին հատվածում տեղադրված խցիկով: Պատկերները Երկիր են փոխանցվել Queqiao արբանյակի միջոցով:
CNSA-ից նշել են, որ այս արբանյակն աշխատում է Երկիր-Լուսին երկրորդ լագրանժային կետի շուրջ, մոլորակից մոտ 455 հազար կմ հեռավորությամբ, որտեղից այն կարող է տեսնել ինչպես Երկիրը, այնպես էլ Լուսնի հակառակ կողմը:
Չինական «Չանե-4» տիեզերական սարքը Լուսնի հակառակ կողմում հաջող վայրէջք էր կատարել հունվարի 3-ին: Վայրէջքից գրեթե անմիջապես հետո զոնդը Երկիր էր ուղարկել Լուսնի հակառակ կողմի մակերեւույթի առաջին լուսանկարները:

Китайский космический аппарат «Чанъэ-4», который 3 января впервые в истории человечества совершил успешную посадку на обратной стороне Луны, сделал панорамные снимки поверхности естественного спутника Земли. Об этом сообщает Xinhua со ссылкой на Китайское национальное космическое управление (CNSA).
Панорамные снимки на 360 градусов были сделаны камерой, установленной на верхней части космического зонда. Изображения были переданы на Землю через спутник-ретранслятор Queqiao, передает РБК.
Как отметили в CNSA, этот спутник работает вокруг второй лагранжевой точки системы Земля-Луна на расстоянии около 455 000 км от планеты, где он способен видеть как Землю, так и обратную сторону Луны.
Китайский космический аппарат «Чанъэ-4» успешно приземлился на обратной стороне Луны 3 января. Почти сразу после приземления зонд отправил на Землю первые снимки с обратной поверхности Луны.