Երկուշաբթիից իրանական Mahan Air ավիաընկերությանն արգելված է թռիչքներ իրականացնել Գերմանիա: Ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասել է Գերմանիայի տրանսպորտի նախարարության ներկայացուցիչը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Քաղաքացիական ավիացիայի դաշնային գերատեսչությունը (Luftfahrtbundesamt) հունվարի 21-ից Mahan Air-ին տեղեկացրել է դեպի Գերմանիա եւ հակառակը չվերթների անհապաղ դադարեցման մասին: Դադարեցումը ուժի մեջ է մտնում նույն օրը, այսինքն՝ այսօր», - ասել է գերատեսչության ներկայացուցիչը:
Ճեպազրույցին ներկա Գերմանիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Քրիստոֆեր Բուրգերի խոսքով՝ Բեռլինում շարունակում են աջակցել իրանական միջուկային համաձայնագրին, սակայն տարածաշրջանում Իրանի ապակայունացնող ակտիվությունը, ինչպես նաեւ բալիստիկ ծրագիրը, անընդունելի են»:
«Այդ իսկ պատճառով Գերմանիայի արտաքին քաղաքական շահերից է բխում երկրում արգելել այն ընկերությունների ավիահաղորդակցությունը, որոնք աջակցում են Սիրիայում հակամարտությանը, մասնակցում են համակամարտության շրջանում մարդկանց վիճակի վատթարացմանը- ասել է Բուրգերը:

Иранской авиакомпании Mahan Air с понедельника запрещено совершать рейсы в Германию, заявила на брифинге представитель министерства транспорта ФРГ, передает РИА Новости.
«Федеральное ведомство гражданской авиации (Luftfahrtbundesamt) c 21 января проинформировал Mahan Air о немедленной приостановке разрешения на авиасообщения на рейсах в и из Германии. Приостановка вступает в силу в тот же день, то есть сегодня», - заявила представитель ведомства.
По словам присутствовавшего на брифинге представителя МИД ФРГ Кристофера Бургера, в Берлине продолжают поддерживать соглашение по иранской ядерной программе, однако «дестабилизирующая активность Ирана в регионе, как и баллистическая программа, неприемлемы».
«Потому есть внешнеполитические интересы Германии в том, чтобы запретить авиасообщения в Германии компаниям, которые поддерживают конфликт в Сирии, участвуют в ухудшении положения людей в регионе конфликта», - сказал Бургер.