Ռուսաստանում զբոսաշրջային հրթիռներով միակ մասնավոր տիեզերակայանը կկառուցվի Նիժնի Նովգորոդի կամ Կազանի արվարձանում, հաղորդում է Planet Today-ը:
Ներկայումս այդ հարցը քննարկվում է տարածաշրջանների ղեկավարների հետ:
«Ենթաուղեծրային զբոսաշրջության համար տարածք հատկացնելու մասին բանակցությունները վերջնական փուլում են երկու շրջաններում: Փաստաթղթեր են նախապատրաստվում ստորագրման համար: Կախված նրանից, թե որ շրջանի հետ կստացվի ավելի արագ համաձայնության գալ՝այդտեղ էլ կկառուցվի տիեզերակայանը»,-հաղորդում է տեղեկատվական գործակալություններից մեկի աղբյուրը:
Զբոսաշրջիկներին տիեզերք ուղարկել նախատեսում է ռուսական «ԿոսմոԿուրս» ընկերությունը: Թռիչքները տեղի կունենան շուրջ երկու հարյուր կմ բարձրության վրա: Դրանք կտեւեն գրեթե 15 րոպե, որոնցից առնվազն 5 րոպե զբոսաշրջիկները կանցկացնեն անկշռության վիճակում:
Առաջին ռուսական տիեզերագնաց-զբոսաշրջիկները ձեռք կբերեն տոմսերը 200-250 դոլարով: Ակնկալվում է,որ տարեկան տիեզերք կուղեւորվի շուրջ 700 ռուսաստանցի: Առաջին թռիչքները նախատեսվում են 2025 թվականին:
Ռուսական զբոսաշրջային տիեզերակայանի մրցակիցները երկու ամերիկյան անալոգներն են, որոնք նույնպես աշխատում են տիեզերական զբոսաշրջային արդյունաբերություն ստեղծելու ուղղությամբ: Ամերիկյան տիեզերակայանները կսկսեն իրենց գործունեությունն արդեն շուտով:

Russia’s first private cosmodrome for suborbital space tourism flights might be built either in the country's Republic of Tatarstan or the Nizhny Novgorod Region, a source in the aerospace industry told Sputnik, adding that talks on the project with the heads of the regions were underway.
"The negotiations on allotting a platform for suborbital tourism are now in their final stage with the two regions. The documents are being prepared for being signed. The platform will be set up on the territory of the region which would be the first to reach the deal," the source said.
The spaceport would be created by the Kosmokurs company, the source continued. The company itself denied commenting on the issue.
Kosmokurs received a license for carrying out its space projects from Roscosmos back in 2017. The company is currently working on a rocket and a spacecraft for carrying out flights to an altitude of 200 kilometres (124 miles). The first flight is expected to be held in 2025.
The company will offer tourists a 15-minute flight within a group of six people. The tourists will be able to stay in zero gravity for five to six minutes, moving freely inside a cabin.