Microsoft ընկերությունը չորեքշաբթի հայտնել է Եվրոպայում քաղաքական հետազոտությունների հայտնի կենտրոնների աշխատակիցների վրա կիբեռհարձակման մասին: Այս մասին նշված է ընկերության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք վերջերս Սպառնալիքների վերաբերյալ օպերատիվ տեղեկությունների կենտրոնի եւ Microsoft ընկերության Թվային հանցավորության դեմ պայքարի բաժնի աշխատանքի շրջանակում հայտնաբերել ենք Եվրոպայում ժողովրդավարական ինստիտուտների դեմ հարձակումների իրագործման փորձեր»,- նշված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Ընկերության տեղեկություններով՝ հաքերները փորձել են կոտրել ԱՄՆ-ում բազավորված, բայց նաեւ Եվրոպայում գործող Մարշալի գերմանական հիմնադրամի, ամերիկյան Ասպենսկու ինստիտուտի եվրոպական բաժանմունքի, ինչպես նաեւ Արտաքին քաղաքականության գերմանական միության էջերը: Ընդհանուր հարձակման է ենթարկվել Բելգիայում, Գերմանիայում, Լեհաստանում, Ռումինիայում, Սերբիայում եւ Ֆրանսիայում աշխատող այս կազմակերպությունների աշխատակիցների 104 էջ:
Ամերիկյան կորպորացիան բոլոր կազմակերպություններին անհապաղ տեղեկացրել է տեղի ունեցածի մասին, որպեսզի կարողանան ժամանակին ձեռնարկել արտաքին սպառնալիքին հակազդող միջոցառումներ: Microsoft-ից նշել են, որ բոլոր հարձակումները գրանցվել են 2018 թվականի սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ժամանակահատվածում: Microsoft-ի փորձագետները այս կիբեռհարձակման քննություն են կատարում՝ դրա աղբյուրը պարզելու համար, սակայն ընկերությունը վստահ է, որ այն իրականացրել է Strontium անունով հայտնի հաքերների խումբը:
Ընկերությունը հիշեցնում է, որ 2019 թվականին տեղի են ունենալու Եվրախորհրդարանի ընտրությունները, ինչպես նաեւ Եվրոպայի մի շարք երկրներում ազգային ընտրություններ, եւ հավելում է, որ հետեւել ու շարունակում են հետեւել աշխարհի, ներառյալ Եվրոպայի ժողովրդավարական երկրների ընտրությունների վրա ազդելու տարբեր ուժերի փորձերին: Microsoft ընկերությունն իր հայտարարության մեջ հայտնել է, որ ընդլայնում է քաղաքականության ոլորտում գործող հաճախորդների էջերի պաշտպանության իր ծրագրերի գործողության գոտին: Նախկինում ծրագիրը հասանելի էր ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Իռլանդիայում եւ Մեծ Բրիտանիայում, այսուհետ դրանց ավելացվել են եւս 12 երկրներ՝ Գերմանիան, Դանիան, Իսպանիան, Լատվիան, Լիտվան, Նիդեռլանդները, Պորտուգալիան, Սլովակիան, Ֆինլանդիան, Ֆրանսիան, Շվեդիան, Էստոնիան:
Microsoft-ի հայտարարության մեջ կոնկրետ պետություններին ուղղված մեղադրանքներ չկան: Սակայն ամերիկյան CNN հեռուստաընկերությունը չորեքշաբթի այս հարձակման մեջ Ռուսաստանին է մեղադրել: Հեռուստաընկերության տեղեկություններով՝ դրա հետեւում կանգնած է Fancy Bear հաքերային խումբը, որը հայտնի է նաեւ Strontium անունով: Ռուսական կողմը բազմիցս հերքել է հաքերային հարձակումներին մասնակցության մեղադրանքները, որի մեջ նրան մեղադրում են Արեւմուտքի երկրների մամուլը, հատուկ ծառայությունները եւ կառավարությունները:

Компания Microsoft сообщила в среду об кибератаке против сотрудников известных центров политических исследований в Европе. Об этом говорится в сообщении, размещенном на сайте компании, передает ТАСС
«В рамках работы Центра оперативной информации об угрозах и Отдела по борьбе с цифровой преступностью компании Microsoft мы недавно обнаружили попытки совершить атаки против демократических институтов в Европе», - говорится в сообщении компании.
По ее данным, хакеры попытались взломать учетные записи, принадлежащие сотрудникам базирующегося в США, но действующего также в Европе Германского фонда Маршалла, европейского отделения американского Аспенского института, а также Немецкого общества внешней политики. Всего атаке подверглись 104 аккаунта сотрудников этих организаций, работающих в Бельгии, Германии, Польше, Румынии, Сербии и Франции.
Американская корпорация немедленно оповестила все организации о произошедшем для того, чтобы они вовремя могли принять меры по противодействию внешней угрозе. Как указали в Microsoft, все атаки были зарегистрированы в период с сентября по декабрь 2018 года. Эксперты Microsoft расследуют эту кибератаку, чтобы установить ее источник, однако компания выражает уверенность в том, что ее совершила группа хакеров, известная под названием Strontium.
Компания напоминает о том, что в 2019 году состоятся выборы в Европейский парламент, а также национальные выборы в нескольких странах Европы, и добавляет: «Мы наблюдали и продолжаем наблюдать попытки национальных государств и других сил оказать влияние на выборы в демократических странах по всему миру, включая Европу». В своем заявлении компания Microsoft сообщила, что она расширяет зону действие своей программы защиты учетных записей для клиентов, действующих в сфере политики. Ранее эта программа была доступна для клиентов в США, Канаде, Ирландии и Великобритании, отныне к ним были добавлены еще 12 стран - Германия, Дания, Испания, Латвия, Литва, Нидерланды, Португалия, Словакия, Финляндия, Франция, Швеция, Эстония.
В заявлении Microsoft не содержится обвинений в адрес какого-либо конкретного государства в причастности к кибератаке против сотрудников центров политических исследований в Европе. Однако американская телекомпания CNN в среду обвинила в этой атаке Россию. По ее данным, за попыткой кибервзлома стоит хакерская группа Fancy Bear, известная также под названием Strontium. Российская сторона неоднократно отвергала обвинения в причастности к хакерским нападениям, в которых ее обвиняют пресса, спецслужбы и правительства стран Запада.