Microsoft ընկերությունը չորեքշաբթի հայտնել է Եվրոպայում քաղաքական հետազոտությունների հայտնի կենտրոնների աշխատակիցների վրա կիբեռհարձակման մասին: Այս մասին նշված է ընկերության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք վերջերս Սպառնալիքների վերաբերյալ օպերատիվ տեղեկությունների կենտրոնի եւ Microsoft ընկերության Թվային հանցավորության դեմ պայքարի բաժնի աշխատանքի շրջանակում հայտնաբերել ենք Եվրոպայում ժողովրդավարական ինստիտուտների դեմ հարձակումների իրագործման փորձեր»,- նշված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Ընկերության տեղեկություններով՝ հաքերները փորձել են կոտրել ԱՄՆ-ում բազավորված, բայց նաեւ Եվրոպայում գործող Մարշալի գերմանական հիմնադրամի, ամերիկյան Ասպենսկու ինստիտուտի եվրոպական բաժանմունքի, ինչպես նաեւ Արտաքին քաղաքականության գերմանական միության էջերը: Ընդհանուր հարձակման է ենթարկվել Բելգիայում, Գերմանիայում, Լեհաստանում, Ռումինիայում, Սերբիայում եւ Ֆրանսիայում աշխատող այս կազմակերպությունների աշխատակիցների 104 էջ:
Ամերիկյան կորպորացիան բոլոր կազմակերպություններին անհապաղ տեղեկացրել է տեղի ունեցածի մասին, որպեսզի կարողանան ժամանակին ձեռնարկել արտաքին սպառնալիքին հակազդող միջոցառումներ: Microsoft-ից նշել են, որ բոլոր հարձակումները գրանցվել են 2018 թվականի սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ժամանակահատվածում: Microsoft-ի փորձագետները այս կիբեռհարձակման քննություն են կատարում՝ դրա աղբյուրը պարզելու համար, սակայն ընկերությունը վստահ է, որ այն իրականացրել է Strontium անունով հայտնի հաքերների խումբը:
Ընկերությունը հիշեցնում է, որ 2019 թվականին տեղի են ունենալու Եվրախորհրդարանի ընտրությունները, ինչպես նաեւ Եվրոպայի մի շարք երկրներում ազգային ընտրություններ, եւ հավելում է, որ հետեւել ու շարունակում են հետեւել աշխարհի, ներառյալ Եվրոպայի ժողովրդավարական երկրների ընտրությունների վրա ազդելու տարբեր ուժերի փորձերին: Microsoft ընկերությունն իր հայտարարության մեջ հայտնել է, որ ընդլայնում է քաղաքականության ոլորտում գործող հաճախորդների էջերի պաշտպանության իր ծրագրերի գործողության գոտին: Նախկինում ծրագիրը հասանելի էր ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Իռլանդիայում եւ Մեծ Բրիտանիայում, այսուհետ դրանց ավելացվել են եւս 12 երկրներ՝ Գերմանիան, Դանիան, Իսպանիան, Լատվիան, Լիտվան, Նիդեռլանդները, Պորտուգալիան, Սլովակիան, Ֆինլանդիան, Ֆրանսիան, Շվեդիան, Էստոնիան:
Microsoft-ի հայտարարության մեջ կոնկրետ պետություններին ուղղված մեղադրանքներ չկան: Սակայն ամերիկյան CNN հեռուստաընկերությունը չորեքշաբթի այս հարձակման մեջ Ռուսաստանին է մեղադրել: Հեռուստաընկերության տեղեկություններով՝ դրա հետեւում կանգնած է Fancy Bear հաքերային խումբը, որը հայտնի է նաեւ Strontium անունով: Ռուսական կողմը բազմիցս հերքել է հաքերային հարձակումներին մասնակցության մեղադրանքները, որի մեջ նրան մեղադրում են Արեւմուտքի երկրների մամուլը, հատուկ ծառայությունները եւ կառավարությունները:

Microsoft detected a cyber attack against employees of prominent political research centers in Europe, the company said in a statement.
“We all saw hacking and disinformation attacks on the French presidential election in 2017, and European leaders have recently warned that attacks will continue across Europe in 2019. At Microsoft, we’ve seen recent activity targeting democratic institutions in Europe as part of the work our Threat Intelligence Center (MSTIC) and Digital Crimes Unit (DCU) carry out every day to protect all of our customers,” the statement said.
According to the source, Microsoft has recently detected attacks targeting employees of the German Council on Foreign Relations, The Aspen Institutes in Europe and The German Marshall Fund. The attacks against the organizations targeted 104 accounts belonging to organization employees located in Belgium, France, Germany, Poland, Romania, and Serbia.
The American corporation immediately notified all organizations about the detection in order to take timely measures to counter the external threat. All attacks were recorded from September to December 2018. Microsoft experts are investigating this cyber attack to determine its source, but the company is confident that it was carried out by a group of hackers known as the Strontium.
“We’re making Microsoft AccountGuard available starting today in twelve more European markets: France, Germany, Sweden, Denmark, Netherlands, Finland, Estonia, Latvia, Lithuania, Portugal, Slovakia, and Spain. The service is already available in the U.S., Canada, Ireland, and the UK – bringing the total number of European countries with access to the service to fourteen. The markets for which we’re announcing AccountGuard today represent places where we’ve been able to expedite the work needed to offer AccountGuard quickly, and we plan to expand AccountGuard to additional markets in Europe in coming months,” the source said.