Զբոսաշրջությունը Ճապոնիայի եւ Հայաստանի միջեւ տարեցտարի զարգանում է, այս մասին ասել է Հայաստանում Ճապոնիայի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուն Յամադան NEWS.am-ի թղթակցին տված հարցազրույցում։
Հայաստանի տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի տվյալներով՝ մենք տեսնում ենք Ճապոնիայից Հայաստան զբոսաշրջիկների թվի աճ։ 2017-ին 3026 զբոսաշրջիկ է Ճապոնիայից այցելել Հայաստան, իսկ 2018-ին այդ ցուցանիշը հասել է 3974-ի (30.4 տոկոսի աճ)։ Նրանցից 2566-ը այցելել է Հայաստան ցամաքով։
«Անցած տարի Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տարո Կոնոն այցելեց Հայաստան պատմական այցով։ Այցի ընթացքում նախարար Կոնոն հաստատեց Ճապոնիայի հավատարմությունը Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացման գործին՝ հայտարարելով նոր նախաձեռնության մասին, որն ուղղված է կադրային ռեսուրսների, ենթակառուցվածքի եւ բիզնես միջավայրի զարգացմանը։ Միջոցներից մեկը վիզային ռեժիմի հետագա պարզեցումն է Հայաստանի քաղաքացիների համար։ Մասնավորապես, 2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ից զբոսաշրջության նպատակով Ճապոնիա այցելող Հայաստանի քաղաքացիներին եւ հարազատների ու ծանոթների հետ հանդիպողներին կարող են տրվել բազմակի մուտքի վիզաներ։ Ճապոնիա այցելող հայերի թիվը զգալիորեն ավելացել է անցած տարվանից, մինչեւ այս նոր միջոցի ընդունումը։ Համոզված եմ, որ նոր վիզային ռեժիմը կնպաստի մարդկանց միջեւ շփումների աճին։ Իմ կողմից ես կանեմ հնարավոր ամեն բան, որպեսզի ավելի մեծ թվով ճապոնացի զբոսաշրջիկներ, ուսանողներ, գործարարներ գան Հայաստան, որն այնքան եզակի է եւ հարուստ պատմությամբ, մշակույթով, անհավանական գեղեցիկ բնապատկերով եւ շատ տաղանդավոր ու բարյացակամ մարդկանցով»,- ընդգծել է Ջուն Յամադան։

YEREVAN. – Tourism between Japan and Armenia are developing year by year, Japan’s Ambassador to Armenia Jun Yamada said in an interview with Armenian News-NEWS.am.
According to the State Tourism Committee of the Ministry of Economic Development and Investments of Armenia, we see such increase in the number of tourists from Japan to Armenia. In 2017, 3,026 Japanese tourists visited Armenia in total, while in 2018 this figure went up 3,974 (30.4 % increase). Among them, 2,566 tourists visited Armenia by land.
“Japanese Foreign Minister Mr. Taro Kono made a historic visit to Armenia last year. During his visit, Minister Kono reaffirmed Japan’s commitment to contributing to further development of Armenia, announcing a brand new initiative aiming for human resources, infrastructure and business environment development.
Further simplification of visa requirements for Armenian citizens was one of the measures in this framework. Concretely, beginning from October 1 2018, Armenian citizens visiting Japan for the purpose of tourism and seeing their relatives and acquaintances could be granted multiple entry visas. The numbers of Armenian people visiting Japan has substantially grown since last year even prior to this new measure. I am convinced that the introduction of the new visa regime will further promote people-to-people exchange between our countries to a new level.
On my part, I will do my best to bring more Japanese tourists, students, businessmen, etc. to Armenia which is so unique and rich in history, culture, incredibly beautiful landscape and very talented and friendly people,” he said.