«Մարտի 5-ին Սոչիում սպասվող երեք նախագահների հանդիպումից առաջ մեր ակնկալիքներն ու սպասելիքները նույնն են, ինչ ունեցել ենք ԵԱՀԿ Աստանայի գագաթաժողովից առաջ: 2011 թվականին ստատուս քվոյի փոփոխության որեւէ հիմք չենք տեսնում: Չեմ կարծում, թե այսօր ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ հնարավոր կլինի հիմնարար փաստաթուղթ ստորագրել: Հիմնարար փաստաթուղթ կարող է ստորագրվել միայն այն ժամանակ, երբ բանակցային գործընթացին կմասնակցի ղարաբաղյան կողմը»,- անդրադառնալով մարտի 5-ին սպասվող Սարգսյան-Մեդվեդեւ-Ալիեւ հանդիպմանը՝ հայտարարել է ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Ըստ նրա, հիմնարար փաստաթղթի ստորագրման առումով լուրջ ակնկալիքներն ուղղակի բացառվում են:
«Ներկայումս նման համաձայնագրի ստորագրումը բացառվում է հենց միայն այն պատճառով, որ կողմերի դիրքորոշումներում մերձեցում չի նկատվում: Ես համաձայն եմ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի այն դիտարկմանը, թե ԼՂ հարցի միակ լուծումը խաղաղ կարգավորումն է, եւ այդ հարցում պետք է կայացվի քաղաքական որոշում:
Պետք է մեկ բան գիտակցենք. հակամարտությունները լուծվում են միայն այն դեպքում, երբ հակամարտող կողմերի միջեւ փոխվստահության մթնոլորտ է տիրում: Այսօր այդ փոխվստահության մթնոլորտը ո՛չ ժողովուրդների մեջ կա, ո՛չ էլ երկրների ղեկավարների: Նախ պետք է պարզենք, թե արդյոք ադրբեջանական կողմը պատրա՞ստ է Արցախի ղեկավարների հետ ճշտել հետագա հարաբերությունները»,- ըստ «Հայոց աշխարհի», ասել է Ա.Թովմասյանը:

Ожидания от предстоящей трехсторонней встречи президентов в Сочи 5 марта такие же, как и перед саммитом ОБСЕ в Астане. Об этом в интервью изданию заявил вице-спикер парламента НКР Артур Товмасян.
«Я не вижу никаких оснований для изменения статус-кво в 2011 году. Не думаю, что сегодня создалась такая ситуация, когда возможно подписание основополагающего документа. Он может быть подписан только тогда, когда карабахская сторона начнет принимать участие в переговорном процессе», - сказал он.
По его словам, серьезные ожидания по поводу подписания основополагающего документа просто исключены.
«В настоящее время подписание соглашения исключается хотя бы по той простой причине, что не наблюдается сближения позиций. Я согласен с комментарием посла США в Армении о том, что решение карабахского конфликта состоит только в мирном урегулировании, и по этому вопросу должно быть принято политическое решение», – сказал он.
Товмасян также отметил, что конфликты регулируются только тогда, когда между конфликтующими сторонами царит доверительная атмосфера. Сегодня атмосферы взаимного доверия нет ни между народами, ни между руководителями государств. «Мы сначала должны выяснить, готова ли азербайджанская сторона уточнить дальнейшие отношения с руководством Арцаха», – отметил он.