«Մարտի 5-ին Սոչիում սպասվող երեք նախագահների հանդիպումից առաջ մեր ակնկալիքներն ու սպասելիքները նույնն են, ինչ ունեցել ենք ԵԱՀԿ Աստանայի գագաթաժողովից առաջ: 2011 թվականին ստատուս քվոյի փոփոխության որեւէ հիմք չենք տեսնում: Չեմ կարծում, թե այսօր ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ հնարավոր կլինի հիմնարար փաստաթուղթ ստորագրել: Հիմնարար փաստաթուղթ կարող է ստորագրվել միայն այն ժամանակ, երբ բանակցային գործընթացին կմասնակցի ղարաբաղյան կողմը»,- անդրադառնալով մարտի 5-ին սպասվող Սարգսյան-Մեդվեդեւ-Ալիեւ հանդիպմանը՝ հայտարարել է ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Ըստ նրա, հիմնարար փաստաթղթի ստորագրման առումով լուրջ ակնկալիքներն ուղղակի բացառվում են:
«Ներկայումս նման համաձայնագրի ստորագրումը բացառվում է հենց միայն այն պատճառով, որ կողմերի դիրքորոշումներում մերձեցում չի նկատվում: Ես համաձայն եմ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի այն դիտարկմանը, թե ԼՂ հարցի միակ լուծումը խաղաղ կարգավորումն է, եւ այդ հարցում պետք է կայացվի քաղաքական որոշում:
Պետք է մեկ բան գիտակցենք. հակամարտությունները լուծվում են միայն այն դեպքում, երբ հակամարտող կողմերի միջեւ փոխվստահության մթնոլորտ է տիրում: Այսօր այդ փոխվստահության մթնոլորտը ո՛չ ժողովուրդների մեջ կա, ո՛չ էլ երկրների ղեկավարների: Նախ պետք է պարզենք, թե արդյոք ադրբեջանական կողմը պատրա՞ստ է Արցախի ղեկավարների հետ ճշտել հետագա հարաբերությունները»,- ըստ «Հայոց աշխարհի», ասել է Ա.Թովմասյանը:

The expectations about the Armenian, Azerbaijani and Russian Presidents’ meetings in Sochi are the same, as they were on the threshold of the OSCE Summit in Astana. I see no basis for change of status quo in 2011. I think any basic document is unlikely to be signed, as it will be possible only when Nagorno-Karabakh joins the negotiations process, Vice Speaker of NKR National Assembly Arthur Tovmastyan stated. He commented on the Armenian, Azerbaijani and Russian Presidents’ meeting in Sochi on March 5.
“At the moment an agreement is unlikely to be signed as the conflicting parties fail to converge their positions. I agree with U.S. Ambassador to Armenia Marie Yovanovitch’s statement that peace is the only solution to the problem and a political solution is to be found,” he said.
“One thing is clear: conflicts are solved if there is an atmosphere of confidence between the conflicting parties. Today, both two people and two leaders lack it. It should be made clear whether the Azerbaijani side is ready to clarify further relations with NKR leadership,” Tovmasyan told Hayots Ashkharh daily.