«Զվարթնոց» օդանավակայանում ձերբակալված Իսրայելի քաղաքացի Մարի Աղաջանյանը մեղավոր է ճանաչվել խարդախության մեջ, սակայն ոստիկանության աչքի առաջ փախուստի է դիմել:
2017 թ. նոյեմբերին աղջիկը դատապարտվել է 26 ամիս ազատազրկման: Իսրայելական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ նա խաբել է երկիր ժամանած ներգաղթյալներին:
«Jerusalem Post»-ը նշում է, որ նրա անհետացման մասին իմացել են միայն բանից հետո, երբ այդ գործի մասին KAN News հեռուստաալիքում վավերագրական ֆիլմ է ցուցադրվել: KAN-ի հետ հեռախոսային հարցազրույցում նա հայտնել է, որ արտասահմանյան անձնագիր է ունեցել եւ կարողացել է «փախչել անարդարությունից՝ աղջկա հետ լինելու համար»:
Ավելին՝ Աղաջանյանը կարողացել է գնալ Իսրայել եւ հանդիպել ծնողների հետ, որից հետո նորից մեկնել է եւ ոչ ոք նրան չի կագնեցրել:
Իսրայելական հրատարակությունը հաղորդում է, որ դեպքը խայտառակություն է դարձել Իսրայելի անվտանգության ուժերի համար:
Հոդվածում նաեւ նշվում է, որ Աղաջանյանը շահերի բախման մեղադրանքով 9 ամիս բանտարկված զբոսաշրջության նախկին նախարար եւ Կնեսեթի անդամ Ստաս Միսեժնիկովի գրասենյակում մենեջեր է աշխատել:
Հիշեցնենք, որ մարտի 4-ին ՀՀ ոստիկանությունը հայտնել էր «Զվարթնոց» օդանավակայանում Իսրայելի քաղաքացու ձերբակալման մասին:

Israeli citizen Mari Agajanian, who was supposed to enter prison in November 2017 for 26 months after she was convicted of defrauding new immigrants in difficult financial circumstances, was arrested on Monday in Armenia in an Interpol operation conducted at the request of the Israeli authorities, Jerusalem Post reported.
No one noticed Agajanian's disappearance until Kan News investigated the matter in a documentary. "I have a foreign passport, and I left Israel with a foreign passport," she said in a phone conversation with Kan. "I fled from injustice so that I could be with my daughter, she continued.
Not only did Agajanian escape from Israel without the authorities notice; she returned at one point to visit her parents and left, again without anyone stopping her. According to her, her parents received an order preventing her departure from Israel two months after she actually left the country.