2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձություններում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ներկա լինելու իրավաչափության հարցը պետք է որոշի դատարանը: Այս մասին այսօր՝ մարտի 5-ին, «Եռաբլուր» պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում նշեց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Մարտի 1-ի դեպքերից առաջ կամ դեպքերից հետո արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու հետ կապված օգտագործվել են մեր զինված ուժերը: Այսինքն` ներկա են եղել Երևան քաղաքում: Մարտիմեկյան դեպքերին զինված ուժերի ներկա լինելու իրավաչափությունը հաստատվելու է դատարանով»,- ասաց Տոնոյանը:

Вопрос правомерности участия ВС Армении в трагических событиях 1 марта 2008 года должен решить суд. Об этом заявил в беседе с журналистами в военном пантеоне «Ераблур» в Ереване 5 марта министр обороны Армении Давид Тоноян.
«До или после событий 1 марта наши ВС были использованы в связи с объявлением чрезвычайного положения, то есть они присутствовали в Ереване. А вопрос правомерности участия ВС Армении в событиях 1 марта 2008 года должен быть подтвержден судом», - заявил Тоноян.
Напомним, что 1 марта 2008 года в центре Еревана в результате противостояния власть – оппозиция погибли 8 демонстрантов и 2 служащих Внутренних войск.