Կառավարության այսօրվա նիստում Հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների եւ հարակից նախագծերի քննարկման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բարկացավ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի վրա:
Մասնավորապես, Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ ստիպված են քննարկել մի օրինագիծ, որն այսօր առավոտյան են ստացել. «Հիմա պետք է քվեարկենք մի նախագիծ, որն այսօր առավոտյան ենք ստացել, բայց դրանում փոփոխություններ են արվել, օրինակ՝ ակցիզային հարկի փիլիսոփայությունը այսպես ասած դեֆորմացվել է: Մեկը շաքարի հարկ կոչեցյալն է, որը փաստացի արդեն գազավորված ըմպելիքների հարկ է: Սա արդեն ոչ մի կապ չունի առողջապահական խնդիր լուծելու հետ: Գազավորված, շաքար չպարունակող, այլ այլ նյութեր պարունակող հյուղթերը նույնքան վնասակար են, որքան հանքային ջրերը: Այսինքն այդտեղ վնասակար է միայն CՕ2 գազը»,-ասաց Թորոսյանը նկատելով, որ ծխախոտի (խոսքն էլեկտրոնային ծխախոտի մասին է-խմբ) ակցիզային հարկը նախորդ օրինագծում մոտ 8 հազար դրամ էր, հիմա 4 անգամ իջել է:
Առողջապահության նախարարը հայտարարեց, որ իրենց համար անընդունելի կարգավորումներ են սրանք եւ այս տեսքով օրինագիծը չպետք է գնա Ազգային ժողով:
Այս ելույթը զայրացրեց վարչապետ Փաշինյանին. «8 ամիս քննարկում ենք, պարզվում է, էլի տեղյակ չենք քննարկումից: Ինչու է այդպես»,-հարց ուղղեց նա:
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ այո, էլեկտրոնային ծխախոտի ակցիազային հարկը նվազել է, որովհետեւ ոլորտի մասնագետները նշում են, որ չնվազելու դեպքում կունենայինք հարկային մուտքերի նվազում:
Փաշինյանը դիմելով արսեն Թորոսյանին ասաց, որ իր ասած ձեւակերպումների տակ ընկնում են նաեւ հայկական արտադրության կոմպոտները. «Մենք գյուղացիների մթերման մասին պե՞տք է մտածենք, թե չպետք է մտածենք: Մենք կառավարություն ենք եւ չենք կարող լինել միայն առողջապահության նախարարություն կամ միայն ֆինանսների նախարարություն: Ամեն ինչի մասին էլ պետք է մտածենք: Սննդի ոլորտում մենք էնքան խնդիրներ ունենք, օրինակ սպիտակ հացը մարդկանց առողջությանը վնաս է: Բռնենք նենց անենք, սպիտակ հացը 6 անգամ թանկանա, մարդիկ չուտեն կամ քիչ ուտեն»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ երկրում պետք է մտածված հակածխախոտային քաղաքականություն տարվի, որովհետեւ դա նաեւ հարկ վճարող ամենաարդյունավետ ճյուղերից է:
Արսեն Թորոսյանի դիտարկմանը, որ իրենց հետ չեն խոսել ակցիզային հարկը նվազեցնելիս, Փաշինյանը կտրուկ արձագանքեց. «Դուք տեղյակ չէի՞ք: Որ հ/կ-ն ասում է՝ մեզ չեն ներգրավել քննարկումների մեջ, ես հասկանում եմ, որ նախարարն է ասում՝ մեզ չեն ներառել քննարկումների մեջ, ինձ համար անհասկանալի է: Անձամբ ես ձեզ հետ 5 անգամ այս թեմայով խոսակցություն եմ ունեցել: Իսկ ո՞վ է ասել, որ երեկ երեկոյան պետք է իմանայիք այս փոփոխության մասին:
Եկեք ծխախոտի արտադրությունը ՀՀ-ում վաղվանից արգելենք, տեսնենք ինչ կլինի: Ինչի՞ չեք առաջարկում արգելել ծխախոտի օգտագործումն ու արտադրությունը ՀՀ-ում: Իրան չի հետաքրքրում բյուջեի մուտքը, իրան հետաքրքրում է՝ էնքան թանկ լինի, որ ոչ ոք չծխի»,- ասաց վարչապետը:
Առողջապահության նախարարն էլ արձագանքեց. «Ինձ էլ է հետաքրքրում, որ հարկային մուտքեր լինեն, որ մեր ոլորտին էլ հատկացումներ լինեն»:
Վարչապետը հայտարարեց, որ կառավարության կողմից Հարկային օրենսգրքի ընդունումից հետո այն շարունակում է նախագիծ մնալ, եւ կոնկրետ այդ հարցը նորից հավելյալ կքննարկվի:

8 месяцев обсуждаем, а сейчас выясняется, что мы вновь не в курсе обсуждений? Об этом заявил во время обсуждения изменений в Налоговый кодекс на заседании Правительства Армении 7 марта премьер-министр Никол Пашинян, обращаясь к министру здравоохранения  Арсену Торосяну.
Торосян заявил, что они вынуждены обсуждать законопроект, который получили лишь утром. «Но внесены изменения, к примеру, философия акцизного налога, так сказать, деформировалась. Например, так называемый налог на сахар, который фактически  называют налогом на газированные напитки. Это уже не имеет никакой связи с решением задачи здравоохранения. Газированные, не содержащие сахар, а содержащие иные материалы соки такие же вредные, как и минеральные воды. То есть здесь вреден только газ CO 2», - заявил Торосян, добавив при этом, что в прошлом законопроекте акцизный налог на сигареты (речь идет об электронной сигарете – ред.) был примерно 8 тыс. драмов, а сейчас он понизился в 4 раза. Министр подчеркнул, что для них это неприемлемые регулирования, и законопроект в таком виде нельзя отправлять в парламент.
Это выступление возмутило Пашиняна. «8 месяцев обсуждаем, а сейчас выясняется, что мы вновь не в курсе обсуждений. А почему?», - задался вопросом глава Правительства.
В свою очередь министр финансов Атом Джанджугазян подтвердил, что акцизный налог на электронную сигарету, действительно, понизился, поскольку специалисты сферы считают, что в случае непонижения будет сокращение налоговых поступлений.
Пашинян же, обращаясь к Торосяну, отметил: «Мы – кабмин и не можем быть лишь Минздравом или только Минфином. Мы должны думать обо всем. В сфере питания у нас так много проблем, к примеру, белый хлеб вреден для здоровья человека. Это значит, что мы должны в 6 раз поднять цену на белый хлеб, чтоб люди его не ели или мало ели?», - отметил глава кабмина.
По его словам, в стране должна вестись обдуманная антитабачная политика. На замечание же Торосяна о том, что с ними никто не говорил о понижении акцизного налога, глава Правительства ответил резко: «Вы были не в курсе? Когда представитель общественной организации говорит, что их не вовлекли в процесс обсуждений, то это понятно. Но когда министр говорит о том, что их не вовлекли в обсуждение, то мне это непонятно. Лично я с вами говорил на эту тему 5 раз. А кто сказал, что вы должны были узнать об этом изменении вчера вечером? А давайте с завтрашнего дня запретим производство табака в Армении, посмотрим, и что получится из этого? Почему не предлагаете запретить использование и производство сигарет в республике? Его не интересуют поступления в бюджет, его интересует только одно: как поднять цены на сигареты настолько, чтоб никто не курил», - отметил Пашинян.
В свою очередь, глава Минздрава заявил: «И меня интересует, чтоб были налоговые поступления, чтоб были отчисления и для нашей сферы».