Այսօր՝ մարտի 8-ին, Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ (ԳՆԱՆ) դեսպան Անջեյ Կասպշիկին: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Արցախի ԱԳ պաշտոնական կայքից։
Կողմերը քննարկել են Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումներին առնչվող մի շարք հարցեր։
Մասիս Մայիլյանը կրկին ընդգծել է անվտանգության ոլորտում կանխատեսելիության և թափանցիկության մակարդակի բարձրացման, ինչպես նաև հնարավոր միջադեպերի կանխման նպատակով հրադադարի ռեժիմի պահպանման միջազգային վերահսկողության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը։
Այդ համատեքստում Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ կարևոր է շարունակել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունների՝ կյանքի կոչմանն ուղղված ջանքերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի՝ տարածաշրջան այցին վերաբերող հարցերին։

On 8 March, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Masis Mayilyan received Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office (PRCO) Anjey Kasprzik, reports the official website of the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh, according to NEWS.am.
The parties discussed several issues on the situation on the line of contact of the armed forces of Artsakh and Azerbaijan and the observations conducted by the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office.
Masis Mayilyan highlighted once again the need to raise the level of predictability and transparency in the security sector, as well as introduce international control mechanisms for maintaining the ceasefire regime for the prevention of potential incidents.
In this context, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh stated that it is important to continue the efforts to implement the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg.
During the meeting, the parties also touched upon issues related to the visit of OSCE Chairman-in-Office and Minister of Foreign Affairs of Slovakia Miroslav Lajčák to the region.